Čím se řídit při investicích do kryptoměn? Hlavním pramenem má být takzvaný white paper

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Virtuálních měn existuje nepřeberné množství. Podle čeho se rozhodovat, do kterých vložit peníze? Investoři by měli přisuzovat zvláštní důležitost takzvanému white paperu - jde o programovou dokumentaci popisující principy a fungování jednotlivých kryptoměn.

O bitcoinu či etheru slyšel po bublině v roce 2017 téměř každý, málokdo si dal ale tu práci pročíst příslušnou programovou dokumentaci. Ačkoliv jsou psány v angličtině technickým jazykem, ne vždy zabírají desítky stran. V případě rozmýšlení investic do méně známých "coinů" pak tento typ dokumentace představuje i přes složitou formu jedno z hlavních vodítek při rozhodování.

Bitcoin white paper

Dokument obsahující celkem osm stran a jako autor je podepsán Satoshi Nakamoto. Jeho skutečná identita není známa, a neví se ani, jestli se jedná o pseudonym osoby nebo skupiny autorů.

Mezi hlavní body, které white paper pro bitcoin popisuje, patří:

  • představení elektronického platebního systému
  • průběh transakcí
  • systém potvrzování transakcí a jejich přidání do blockchainu
  • odměny těžařům
  • soukromí

Zde je odkaz na celý dokument v anglickém jazyce obsahující teoretický návrh na vytvoření nového platebního systému a nového typu internetové databáze.

White paper pro ethereum

O něco delší popis připravil tvůrce platformy Ethereum Vitalik Buterin. Příslušný white paper je ke stažení zde.

White paper pro ripple

Ripple se profiluje jinak než ostatní kryptoměny. Není plně decentralizovaný, jeho výhodou jsou ale rychlejší transakce. Je relativně oblíbený u bank, pro které je to stabilní prostředek využívající technologií jinak divokého světa kryptoměn, ale nelíbí se uživatelům, kteří se obávají zneužití a regulace kryptoměny. Fungování kryptoměny popisuje příslušná dokumentace.

Dash má také svůj white paper

Mezi poměrně populární virtuální měny patří i dash. Jeho white paper čtěte zde.

Na co sází anonymní monero

Kryptoměna monero se profiluje jako plně anonymní. Na rozdíl od bitcoinu, který je takzvaně pseudoanonymní. Principy fungování monera popisuje příslušný white paper.