Američané vytýkají Rusům dodávky zbraní syrskému režimu | E15.cz

Američané vytýkají Rusům dodávky zbraní syrskému režimu

Američané vytýkají Rusům dodávky zbraní syrskému režimu
Útoky na Blízkém východě
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Spojené státy zkritizovaly Rusko za to, že pokračuje ve vyzbrojování režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Washington označil za "nešťastné" rozhodnutí Moskvy dodat Sýrii novou verzi protilodních střel s plochou dráhou letu.

S kritikou ruského kroku přišel v pátek šéf sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey. Dodávka střel je „přinejmenším nešťastné rozhodnutí, které povzbudí režim a prodlouží utrpení“, řekl Dempsey na tiskové konferenci Pentagonu. Během dva roky trvajícího konfliktu v Sýrii zemřelo podle OSN nejméně 80 tisíc lidí.

Podle deníku The New York Times poskytla Moskva Asadovi protilodní raketový komplex, jehož součástí jsou řízené střely s plochou dráhou letu Jachont. Odborníci tvrdí, že tato zbraň Sýrii umožní zmařit jakýkoli pokus ze zahraničí posílit syrskou opozici námořními dodávkami. V kombinaci s protivzdušnou obranou v podobě raket S-300, které se Rusko rovněž chystá Damašku dodat, může Sýrie vzdorovat také případným pokusům chránit části země bezletovou zónou. Právě k tomuto kroku by mohl Západ sáhnout, aby zabránil pokračujícímu růstu počtu obětí konfliktu.

Protiletadlové rakety mají větší dostřel a jsou schopny dosáhnout větších výšek, což podle Dempseyho „zvyšuje riziko, které ale není nemožné překonat“.

Moskva: Jen plníme starší kontrakty

Moskva zdůvodnila pokračující vyzbrojování Damašku tím, že pouze plní již v minulosti uzavřené zbrojní kontrakty.

Prezidentu Vladimiru Putinovi se nové dodávky snažil tento týden rozmluvit izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož země se obává rostoucí vojenské síly Sýrie. Právě na izraelské nálety na Sýrii, které mířily na pravděpodobné úkryty zbraní určených pro libanonský Hizballáh, narážel ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když vysvětloval čistě obrannou funkci nových raketových systémů pro Sýrii. „Ti, kdo neplánují agresi proti svrchovanému státu, se nemusejí ničeho obávat, jelikož protivzdušná obrana je výhradně obranný systém určený k odvrácení útoků,“ řekl Lavrov.

Pan Ki-mun a Vladimir PutinPan Ki-mun a Vladimir PutinAutor: čtk

Rusko vyzbrojuje Sýrii v době, kdy spolu s Washingtonem chystá druhou mezinárodní konferenci o syrské občanské válce. Je plánována na červen a počítá se s účastí zástupců syrské vlády i opozice. Zatím však není jasné, kdo všechno na konferenci bude přítomen; Moskva například na rozdíl od Washingtonu trvá na zapojení Íránu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!