Americká letadlová loď Eisenhower zachránila u Floridy čtyři Čechy | E15.cz

Americká letadlová loď Eisenhower zachránila u Floridy čtyři Čechy

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na rozbouřeném moři 40 mil od floridského Miami ztroskotala plachetnice se čtyřmi Čechy a jedním Američanem na palubě. Pětičlenná posádka se naštěstí dočkala pomoci, a to velmi neobvyklé. Zachránila ji totiž americká letadlová loď USS Dwight D. Eisenhower, tedy plavidlo, které se spíše zúčastňuje válečných operací.

Podle zprávy amerického námořnictva Eisenhower zachytil nouzové volání v neděli večer kolem sedmé hodiny. Plachetnice Selket plující pod vlajkou USA prý měla zlomený stěžeň a z prostoru pro motor stoupal dým.

Vzhledem ke stavu plachetnice a rozbouřenému moři letadlová loď vyslala pro členy posádky vrtulník, který je dostal na palubu Eisenhoweru. Tam byla pětice lékařsky ošetřena a poté přepravena na stanici pobřežní stráže ve městě Opa Locka na Floridě.

Americké námořnictvo zveřejnilo ze záchranné akce tři fotografie:

Podle kapitána Paula Spedera, velícího důstojníka Eisenhoweru, je pomoc námořníkům v nouzi nedílnou povinností amerického námořnictva. „Jsem rád, že jsme byli ve správný čas na správném místě a mohli jsme zachránit tyto námořníky. Byl jsem velmi hrdý na profesionalitu a výkon, který předvedl náš tým,“ uvedl Paul Spedero.

Námořnictvo ve své zprávě národnostní složení posádky Selketu neupřesnilo. O záchranné akci však informovala americká média, účast Čechů bez uvedení jmen zmínil server PilotOnline.co.

Loď se zúčastnila válek v Iráku a Afghánistánu
USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) je letadlová loď třídy Nimitz, která působí v aktivní službě od roku 1977. Loď je pojmenována podle 34. prezidenta USA Dwighta D. Eisenhowera. Zúčastnila se, mimo jiné, operace Eagle Claw během krize s americkými rukojmími v Íránu, války v Zálivu či amerických operací během válek v Iráku a Afghánistánu. Plavidlo je dlouhé celkem 332,8 metru a široké 76,8 metru. Pohánějí ho dva jaderné reaktory. Na lodi je 90 letadel a vrtulníků, posádka čítá 3200 lidí a dalších 2480 je leteckého personálu. Zdroj: Wikipedia

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video