Americkým úřadům hrozí zastavení provozu

Senát má jednat dnes večer a hrozí, že se kroku sněmovny vzepře. Republikánský dodatek může vetovat i prezident. Problém je potřeba vyřešit do úterý, jinak přestanou fungovat některé státní úřady.
Obama se proto v pátek pokusil přesvědčit republikánské zákonodárce, aby schválili senátní verzi krátkodobého financování. „Hlasovat pro to, aby vláda mohla platit své účty, není ústupkem vůči mně. Nikdo by neměl poškozovat naši ekonomiku jen proto, že se mu nelíbí pár zákonů,“ prohlásil šéf Bílého domu.
Sněmovna přesto přilepila k návrhu o výdajích roční odklad reformy, jež měla od října zvyšovat počet pojištěných Američanů, a zrušila daň, ze které měly být zdravotnické programy financované. Republikáni se hájí tím, že veřejné mínění je na jejich straně. Tvrdí, že Američané nechtějí ani zastavení chodu státních úřadů, ani „Obamacare“, a z toho jejich verze zákona vychází.
Nyní jsou na tahu demokraté. Pokud se s odkladem nesmíří, je pravděpodobné, že od úterka více než třetina z 2,1 milionu státních zaměstnanců zastaví práci. Týká se to například muzeí a národních parků, veteráni zřejmě budou mít problémy s vyplácením příspěvků, zdržet se mohou žádosti o víza a vydávání pasů. K podobné situaci došlo naposledy na přelomu let 1995 a 1996, kdy spolu o omezení domácích výdajů válčili prezident Bill Clinton a republikánský šéf sněmovny Newt Gingrich.
Nejdůležitější programy, například řízení letového provozu, by však utrpět neměly. Členové dolní komory se také dokázali jednomyslně dohodnout na návrhu, který umožní vyplácení vojáků. Na 400 tisíc civilních pracovníků vojska však patrně zůstane na neplacené dovolené. Je to už podruhé během posledních měsíců, naposledy byli platově kráceni kvůli automatickým škrtům, které naběhly v březnu. „Toto je neuvěřitelně nezodpovědný způsob vlády,“ rozčiluje se ministr obrany Chuck Hagel.
I kdyby se političtí rivalové dohodli, čeká je za pár dní nový boj o zvýšení dluhového stropu. Čas mají do 17. října.