Argentinské devizové rezervy se tenčí, vláda brání lidem v nákupu dolarů | E15.cz

Argentinské devizové rezervy se tenčí, vláda brání lidem v nákupu dolarů

Argentinské devizové rezervy se tenčí, vláda brání lidem v nákupu dolarů
Děkujeme za půl milionu nových důchodců, hlásí plakát v ulicích Buenos Aires
• 
ZDROJ: ČTK/AP

Zdeněk Pečený

Zásoby deviz ve druhé největší jihoamerické ekonomice rychle mizí. Může za to druhý bankrot během třinácti let, který dusí argentinské peso i celou ekonomiku.

Neschopnost domluvit se s věřiteli a následný technický bankrot zasadil ekonomice, která již před ním trpěla stagflací – kombinací nulového ekonomického růstu a vysoké inflace – další ránu. Devizové rezervy se tenčí kvůli odlivu zahraničního kapitálu a intervencím na měnovém trhu. To vzbuzuje obavy, že zemi brzy dojdou prostředky, které potřebuje na splácení dluhů a financování dovozu.

Argentinské peso, které se obchoduje v přísně regulovaném kurzovém rozpětí, na oficiálním trhu oslabilo z 8,20 pesa za dolar před červencovým bankrotem na současných 8,40 pesa. Poklesu nezabránila ani centrální banka, která minulý týden snížila zásoby deviz a zlata o více než 350 milionů dolarů na 28,6 miliardy dolaru. Ještě na začátku loňského roku přesahovaly její rezervy 40 miliard dolarů.

„Centrální banka by měla usilovat o kombinaci slabšího oficiálního kurzu a vyšší úrokové sazby, aby se snížila poptávka po dolarech,“ řekl Bloombergu Alejo Costa z firmy Puente. Naráží na fakt, že základní sazba 27 procent je příliš hluboko pod 40procentní inflací.

Kurz dolaru k pesu


Situace je ještě horší na černém trhu, který lépe vystihuje tíživou realitu. Tam se kurz podle deníku The Wall Street Journal propadl z červencových 12,30 pesa na 14,40 pesa za dolar. Rozšiřující se propast mezi oficiálním kurzem a cenou na černém trhu většinou značí blížící se devalvaci oficiálního kurzu.

Zatím se Argentina snaží omezit poptávku po dolarech. V pátek zpřísnila podmínky pro oficiální nákup dolarů, v nichž Argentinci vidí stabilitu pro své úspory. Nově si mohou ti, kteří za měsíc vydělávají 8800 pesos, koupit maximálně dva tisíce dolarů měsíčně.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!