Asad: Válka nás doposud stála přes 200 miliard dolarů

Bašár Asad

Bašár Asad Zdroj: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Syrská válka stála přes 200 miliard dolarů (4,8 bilionů korun). V rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to řekl syrský prezident Bašár Asad. Prohlásil také, že mnohé země by byly radši, kdyby syrská armáda v bojích prohrávala, protože by to podle nich přinutilo Damašek k ústupkům. Asad ale považuje za větší přínos případnému míru právě fakt, že armáda postupuje.

Domnívá se, že úspěchy, jichž armáda dosahuje s podporou Ruska, urychlí politické řešení v Sýrii. „Existují země, které obviňují nás a Rusko, že bráníme mírovému procesu. Snaží se ruskou intervenci zaměřenou proti terorismu prezentovat jako intervenci na podporu prezidenta nebo syrské vlády, tedy jako překážku politickému procesu,“ řekl Asad. K zemím, které podle něj „počítají s porážkou Sýrie na bojišti, aby pak mohly diktovat vlastní podmínky při rozhovorech“, zařadil Saúdskou Arábii, Turecko, Francii a Británii.

„Vojenské akce a úspěchy politickému řešení nebudou bránit, ale naopak ho urychlí,“ sdělil prezident. Mírové rozhovory pod patronací OSN byly zahájeny v lednu v Ženevě. Po málo úspěšném prvním kole, se v březnu konalo druhé a třetí má následovat v dubnu. Vyjednává se o přechodné vládě, která Sýrii přivede k nové ústavě a volbám.

Vojenské akce a úspěchy politickému řešení nebudou bránit, ale naopak ho urychlí

Boj proti terorismu bude podle něj trvat dlouho a přítomnost ruských vojáků v Sýrii bude potřebná, i když situace bude stabilnější. Zajistí to podle prezidenta „rovnováhu sil“. Rusko vyslalo své vojáky do Sýrie loni v září. Letos v březnu část kontingentu stáhlo, ale s tím, že bude-li to třeba, ruské síly se do Sýrie vrátí. Mírové rozhovory pod patronací OSN byly zahájeny v lednu v Ženevě. Po málo úspěšném prvním kole, se v březnu konalo druhé a třetí má následovat v dubnu. Vyjednává se o přechodné vládě, která Sýrii přivede k nové ústavě a volbám.

„Cílem je nevynechat jedinou příležitost k dohodě. Když si projdete politiku Sýrie před pěti lety, uvidíte, že jsme reagovali na všechny návrhy bez výjimky, ať přicházely odkudkoli, i když nebyly přátelské. Odjeli jsem do Ženevy a nepřestáváme projevovat ochotu dohodnout se,“ řekl Asad.

Asad je prý v "úžasné formě"

Rozhovor s ním vedl generální ředitel prokremelské agentury Rossija Segodňa (RIA Novosti) Dmitrij Kiseljov. Ruské televizi pak řekl, že je Asad „v úžasné formě“. „Je povzbuzen vítězstvím své armády a dobytím Palmýry. Hovoří ironicky o západních politicích, protože prý vypadají, že spolkli jazyk a této události si nevšimli,“ řekl Kiseljov. Asad je podle něj připraven na politické přechodné období a staví se k tomu „odpovědně a tvořivě“.

Asad v rozhovoru prohlásil, že sestavit přechodnou vládu nebude obtížné. Měly by v ní být „zastoupeny tři složky - opozice, nezávislí a síly loajální Damašku“. „Zatím nelze říci, že se něčeho v ženevských rozhovorech podařilo dosáhnout, ale začali jsem od základu, formulovali jsme zásady podle nichž se bude jednat,“ řekl prezident.

Právě budoucí Asadova role v přechodné vládě je velkým sporem při jednáních mezi opozicí a vládou v Ženevě. Zatímco vládní delegace odmítá o Asadově odstoupení vůbec jednat, opozice ho už v přechodné vládě nechce.