Azylové tábory v Africe? To nejhorší, s čím mohla EU přijít, zní z Maroka | E15.cz

Azylové tábory v Africe? To nejhorší, s čím mohla EU přijít, zní z Maroka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
To nejhorší, s čím mohla Evropa přijít, je návrh vytvářet na severu Afriky tábory, v nichž by Evropská unie vyřizovala žádosti uprchlíků o azyl, uvedl marocký ministr zahraničí Saláhaddín Mizuár po jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Pro vznik takových táborů se nedávno vyslovili čeští vládní představitelé včetně Zaorálka, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

„Je to asi to nejhorší, s čím mohla evropská imaginace přijít. Vytvářet azylová centra znamená vytvářet střediska, kde bude docházet k dalším dramatickým událostem. Zkušenosti, které už jsou, to potvrzují,“ uvedl Mizuár.

Maroko se podle něj z tranzitní země stalo cílovým státem pro uprchlíky ze subsaharské Afriky a samo se snaží co nejvíce ilegální migraci omezovat.

„Evropa hledá sama sebe a hledá prostředky, jak řešit tento problém, který bude stále narůstat,“ řekl šéf marocké diplomacie. Za způsoby, jak snížit migraci Afričanů do Evropy, považuje pomoc africkým ženám či obyvatelům venkova. „Znovu dát lidem naději, aby nemuseli odcházet ze svého prostředí,“ uvedl.

Právě nezájem zemí jako Maroko a Tunisko a neexistenci centrální vlády v Libyi, s níž by se EU mohla dohodnout, označil před časem Zaorálek za hlavní důvody, které brání vytvoření táborů pro azylanty na severu Afriky. Dnes k této myšlence poznamenal, že nejdůležitější nyní je stabilizace situace v Libyi, přes kterou míří do Evropy nejvíce uprchlíků z Afriky. Souhlasí s názorem marockého ministra, že klíčová je pomoc migrantům v zemích, odkud pocházejí.

Přečtěte si rozhovor s Lubomírem Zaorálkem:

Evropská unie se dohodla na sérii opatření, jak čelit rostoucímu přílivu uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Jedním z nich je i dobrovolné přerozdělení 40 tisíc migrantů, kteří jsou nyní v Itálii a v Řecku. Česko přislíbilo ujmout se v příštích dvou letech 1100 z nich, dalších 400 běženců je připraveno přijmout z uprchlických táborů mimo EU.

Toto řešení ale kritizoval Babiš, podle něhož nepomůže k vyřešení nynější migrační krize v unii. Evropa by podle něj měla spolu s USA, Ruskem či Saúdskou Arábií identifikovat země, odkud je nejvíce uprchlíků. Zapojena by měla být i OSN. „A ty uprchlické tábory by měly být zřízeny mimo Evropu a do Evropy by neměl přijít žádný uprchlík bez toho, aby prošel tím táborem buď v severní Africe, nebo na Blízkém východě,“ soudí.

Také Sobotka dříve uvedl, že se Evropa potřebuje domluvit se zeměmi původu uprchlíků a potřebuje zařízení na africkém pobřeží, kde by lidé mohli čekat, zda dostanou azyl. Nemuseli by tak riskovat cestu přes moře, kde řadě z nich hrozí smrt.

„To je samozřejmě varianta, kterou by si přál asi leckdo, protože má logiku,“ poznamenal k tomu tehdy Zaorálek. „To téma, postavit to přímo v Africe, je nasnadě, ale je velmi těžké najít partnera a je důležité, abychom my do budoucna tady to učinili předmětem jednání s Africkou unií, s africkými zeměmi,“ doplnil k tomu.

Migranti jsou ochotni riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video