Bangladéš postihl rozsáhlý blackout, největší od roku 2007

Po prvotní poruše na přenosovém vedení z Indie přestaly fungovat i další části bangladéšské rozvodné sítě. Na určitou dobu se někde podařilo obnovit dodávky proudu a některé elektrárny začaly pracovat, ale pak musely být znovu odstaveny.
V hlavním městě Dháce, kde žije kolem deseti milionů lidí, proud nebude nejméně další půlden. Tamní nemocnice a mezinárodní letiště provoz nepřerušily, musejí ale používat záložní zdroje energie. Osvětlen je také dům prezidenta a rezidence premiérky. Nicméně některé podniky, které v sobotu normálně fungují, poslaly své zaměstnance domů.
Import elektřiny z Indie od loňského října
„Je to strašné,“ postěžoval si agentuře AP obyvatel Dháky Muhammad Hasan. „V posledních letech jsme měli za to, že je to s energetikou už lepší, ale co je tohle?“ řekl.
Bangladéš začal s importem elektřiny z Indie loni v říjnu prostřednictvím vedení o napětí 400 kilovoltů. Země podepsala smlouvy i s elektrárenskými společnostmi z Japonska, Číny, Malajsie a Spojených států ohledně výstavby elektráren a dalšího rozvoje energetické infrastruktury, neboť její výrobní kapacita činí jen 11500 megawattů.
Více než třetina ze zhruba 166 milionů obyvatel Bangladéše nemá přístup k elektrické energii. Blackout postihl Bangladéš na několik hodin už v roce 2007. Tehdy to bylo v důsledku cyklonu, který připravil o život asi 2500 lidí.