Bangladéš postihl rozsáhlý blackout, největší od roku 2007 | E15.cz

Bangladéš postihl rozsáhlý blackout, největší od roku 2007

blackout v Bangladéši
blackout v Bangladéši
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Život lidem v celém Bangladéši v sobotu zkomplikoval rozsáhlý výpadek elektřiny, způsobený původně závadou na vedení, jež přivádí elektrickou energii z Indie. Podle úřadů potrvá dalších nejméně 12 hodin, než se celý systém podaří opravit. Jde o největší výpadek od roku 2007, uvádí agentura AP. Země se dlouhodobě potýká s nedostatkem elektrické energie.

Po prvotní poruše na přenosovém vedení z Indie přestaly fungovat i další části bangladéšské rozvodné sítě. Na určitou dobu se někde podařilo obnovit dodávky proudu a některé elektrárny začaly pracovat, ale pak musely být znovu odstaveny.

V hlavním městě Dháce, kde žije kolem deseti milionů lidí, proud nebude nejméně další půlden. Tamní nemocnice a mezinárodní letiště provoz nepřerušily, musejí ale používat záložní zdroje energie. Osvětlen je také dům prezidenta a rezidence premiérky. Nicméně některé podniky, které v sobotu normálně fungují, poslaly své zaměstnance domů.

Import elektřiny z Indie od loňského října

„Je to strašné,“ postěžoval si agentuře AP obyvatel Dháky Muhammad Hasan. „V posledních letech jsme měli za to, že je to s energetikou už lepší, ale co je tohle?“ řekl.

Bangladéš začal s importem elektřiny z Indie loni v říjnu prostřednictvím vedení o napětí 400 kilovoltů. Země podepsala smlouvy i s elektrárenskými společnostmi z Japonska, Číny, Malajsie a Spojených států ohledně výstavby elektráren a dalšího rozvoje energetické infrastruktury, neboť její výrobní kapacita činí jen 11500 megawattů.

Více než třetina ze zhruba 166 milionů obyvatel Bangladéše nemá přístup k elektrické energii. Blackout postihl Bangladéš na několik hodin už v roce 2007. Tehdy to bylo v důsledku cyklonu, který připravil o život asi 2500 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.