Bárdarbunga opět hrozí. Nad sopkou obnovili nejvyšší stupeň varování | e15.cz

Bárdarbunga opět hrozí. Nad sopkou obnovili nejvyšší stupeň varování

Ledovcové jezero na ledovci Vatnajökull, pod nímž leží i sopka Bárdarbunga
Ledovcové jezero na ledovci Vatnajökull, pod nímž leží i sopka Bárdarbunga
• 
ZDROJ: Anders Brownworth, Wikimedia Commons (CC BY 2.5)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islandský meteorologický úřad opět zvýšil na nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu kvůli aktivitě sopky Bárdarbunga. Erupce znovu začaly v šest ráno místního času (08:00 SELČ), informovala agentura Reuters.

Úřad vyhlásil nejvyšší - červený - stupeň varování už v pátek, když začala ze sopky unikat láva. Později se ale sopečná činnost zklidnila, takže omezení pro leteckou dopravu byla odvolána a varování se vrátilo na oranžový - druhý nejvyšší - stupeň.

„Dnes ráno v šest hodin začaly menší erupce. Meteorologický úřad zvýšil pohotovost pro leteckou dopravu na červený stupeň,“ uvedl v prohlášení úřad civilní obrany.

Při vyšším stupni varování může být vzdušný prostor uzavřen. Červený stupeň pro leteckou dopravu se vyhlašuje, hrozí-li bezprostředně výron popela do atmosféry.

V sobotu v okolí Bárdarbungy zaznamenali otřesy půdy až do síly 5,4 stupně. V oblasti platil druhý nejvyšší stupeň varování a letecká doprava omezena nebyla. Páteční erupce byly první, které vědci zaznamenali. Doposud přitom spekulovali, že vulkán již začal lávu chrlit pod ledovcem, neboť průzkumný let odhalil několik rozsáhlých propadlin.

Aktivita sopek na Islandu je bedlivě sledována. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě. Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.

Aktivita islandských sopek

Aktivita islandských sopekAutor: Islandska meteorologicka sluzba

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery