Belize směřuje k bankrotu. Může to zamávat globálními investicemi | E15.cz

Belize směřuje k bankrotu. Může to zamávat globálními investicemi

Belize
Belize
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Latinskoamerický stát Belize je těsně před státním bankrotem. Země nezvládá zaplatit úrok z klíčových státních dluhopisů v objemu 550 milionů dolarů, který činí 23,5 milionu dolarů (asi 450 milionu korun). Ačkoliv částka nesplaceného dluhu je z globálního pohledu nízká, podle některých analytiků může zkušenost z Belize odradit mezinárodní investory od dalšího půjčování do rizikovějších států.

Belize podle jednoho z analytiků nabízí takové podmínky restrukturalizace, které patří k nejhorším v moderní historii. Vláda středoamerického státu už začátkem srpna investory šokovala návrhem, aby držitelé dluhopisů odepsali až 45 procent investice.

Hrozba restrukturalizace ale visela nad Belize už minimálně od února. Investoři postupně začali o superbond ztrácet zájem a následný pokles jeho tržní ceny způsobil, že se výnos dluhopisu od začátku roku zvýšil na téměř dvojnásobek.

BelizeAutor: Wikimedia

Takzvaný spread, tedy rozdíl v úročení, se proti srovnatelnému dluhopisu americké vlády už dříve zvýšil na více než 2300 bazických bodů. To je zdaleka nejvíce ze všech podobných papírů zařazených v globálním indexu JP Morgan EMBI Global. Z tohoto pohledu je Belize vnímáno jako země, která je pro investice více než dvakrát rizikovější než například Argentina anebo Pákistán.

Belize se podle Joe Kogana ze Scotiabank inspirovala od větších latinskoamerických zemí jako je Ekvádor nebo Argentina, které nasadily na vyjednávání s věřiteli velmi agresivní strategii. „Očekávám, že investoři dostanou sotva 20 centů z každého proinvestovaného dolaru,“ uvedl Kogan pro Reuters. Podle něj si v poslední době věřitelé nechávají od dlužníků příliš diktovat, což může mít v důsledku negativní dopad na tok mezinárodních investic.

Úrok z půjčky pro Belize byl splatný už před měsícem, země ale podle mezinárodních zvyklostí dostala 30 dnů na to, aby závazek vyrovnala. Už tehdy ale varovala, že je to málo pravděpodobné. Úrok se vztahuje k takzvanému superbondu, který byl úročen sazbou šest procent ročně. Postupně se ale zvýšil na 8,5 procenta a vláda tvrdí, že si takovou částku nemůže.

„Belize nemá možnost hradit splátky podle současných podmínek,“ řekl agentuře Reuters šéf vládního týmu Mark Espat, který byl pověřen, aby se s věřiteli dohodl na restrukturalizaci. „Tu možnost jsme neměli ani 20. srpna, změnit se to může jen odpuštěním dluhu,“ dodal. Pokud dnes Belize skutečně úrok nesplatí, bude v platební neschopnosti asi u poloviny svého státního dluhu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video