Berlusconi prý vybral svého nástupce, plány mu hatí Liga severu
Monti má za sebou stejně jako nastupující řecký premiér Lucas Papademos kariéru v Evropských institucích. Do roku 2004 byl eurokomisařem pro obchod. Dají se nalézt i další paraely, oba politici například vystudovali ekonomii na prestižních amerických univerzitách. Oba jsou také bez politické příslušnosti.
Podobná by nakonec mohla být i jejich cesta do premiérského křesla. Tak jako Papademos svůj nový úřad málem nezískal, i Monti nemá jistou podporu celého politického spektra. Na jeho straně sice stojí Berlusconi a strany středu a levice. Odmítá jej ale radikální Liga severu a někteří další politici vládní koalice.
Hlavní slovo by tak nakonec mohl mít prezident Giorgio Napolitano, který podle některých analytiků Montiho už v neděli pověří sestavením nové vlády. To se ale stane jen v případě, že parlament do neděle stihne schválit balík reformních zákonů, jejichž přijetím Berlusconi podmiňuje svou rezignaci.
Pokud se Montimu nepodaří sestavit vládu, Itálie nejspíš zamíří k předčasným volbám. Po nich touží především Liga severu. „Podle nás nemají předčasné volby žádnou alternativu,“ prohlásil dnes ministr vnitra a člen této pravicové strany Roberto Maroni. Odpor Ligy severu by přitom mohl být rozhodující, strana byla ve všech třech Berlusconiho vládách za posledních 18 let.
Tlak na Řím stoupá i ze strany Evropské centrální banky, která snížila odhad růstu italské ekonomiky na rok 2013, což by mohlo vládu přinutit k další rozpočtovým škrtům. Prezident Napolitano zemi věří. „Jsem přesvědčen, že Itálie to zvládne,“ prohlásil.