Bílý dům podpořil nigerijskou kandidátku na šéfku Světové obchodní organizace

Nigerijsko-americká politička a ekonomka Ngozi Okonjová-Iwealová je blízko nástupu do čela Světové obchodní organizace (WTO).

Nigerijsko-americká politička a ekonomka Ngozi Okonjová-Iwealová je blízko nástupu do čela Světové obchodní organizace (WTO). Zdroj: Reuters

Administrativa prezidenta USA Joea Bidena (na snímku) podpořila nigerijskou kandidátku.
Světová obchodní organizace (WTO)
3
Fotogalerie

Vláda nového prezidenta Spojených států Joea Bidena podpořila kandidaturu Ngozi Okonjové-Iwealové na šéfku Světové obchodní organizace (WTO), proti které se stavěla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury DPA je tak nyní téměř jisté, že se bývalá nigerijská ministryně financí stane první ženou v čele WTO.

Trumpova administrativa podporovala kandidaturu jihokorejské ministryně obchodu Ju Mjong-hi, ta však tento týden z boje o post šéfky WTO odstoupila. Jedinou kandidátkou tak zůstala Okonjová-Iwealová.

Bílý dům v pátek večer vyjádřil její kandidatuře silnou podporu a ocenil její zkušenosti z nigerijského ministerstva financí a ze Světové banky. „Okonjová-Iwealová přináší bohaté znalosti v oblasti ekonomie a mezinárodní diplomacie,“ uvedl Washington.

Nejnovější vývoj podle agentury Reuters ukončuje měsíce nejistoty ohledně vedení WTO, o kterém původně mělo být jasno už loni na podzim. Okonjová-Iwealová byla favoritkou na šéfku WTO, dokud Trumpova administrativa loni v říjnu neoznámila, že prosazuje jihokorejskou kandidátku, upozorňuje server BBC.

Šestašedesátiletá Okonjová-Iwealová má nigerijské a zároveň americké občanství. V Nigérii byla dvakrát ministryní financí a krátce i ministryní zahraničí. Většinu své kariéry nicméně strávila jako ekonomka ve Světové bance, kde dosáhla i druhého nejvyššího postu. Pokud úřad opravdu získá, stane se rovněž prvním generálním ředitelem WTO pocházejícím z Afriky.

Okonjová-Iwealová prosazuje, aby organizace více pomáhala chudým zemím a v budoucnu jim usnadnila přístup k lékařské péči a vakcíně proti koronaviru. Předchozí generální ředitel WTO Robert Azevedo loni na konci srpna odstoupil z rodinných důvodů.

Kandidaturu Okonjové-Iwealové podporuje též Evropská unie: