Boeing: příčinu selhání baterií možná nikdy nenajdeme | E15.cz

Boeing: příčinu selhání baterií možná nikdy nenajdeme

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Boeing připustil, že se mu možná nikdy nepodaří najít příčinu požárů baterií svého letadla 787 Dreamliner. Kvůli závadám musel Boeing uzemnit celou flotilu Dremlinerů, které jsou považované za nejmodernější dopravní letadla světa.

„Není neobvyklé, že neodhalíme jádro problému. Je osvědčenou praxí, že se zaměříme na všechny potenciální zdroje potíží a odstraníme je všechny,“ uvedl na tiskové konferenci v Londýně šéf programu 787 Larry Loftis. Inženýři Boeingu na odhalení problému pracovali v součtu 200 tisíc hodin, uvedl Loftis.

Dreamliner své dvě lithium-ionové baterie nevyužívá za letu, v provozu jsou pouze tehdy, pokud jsou motory letadla vypluté, a pohánějí brzdy a osvětlení. Nové baterie jsou větší než ty původní, své kapacity nevyužívají naplno a proto se tolik nezahřívají. Baterie jsou nyní navíc uzavřené v ocelovém boxu, který má větrací otvor vyvedený přímo mimo letadlo. „Vypořádali jsme se se všemi možnými problémy,“ dodal Loftis.

OBRAZEM: Dreamlinery odstavené po celém světě:

Lednové uzemnění celé flotily Dreamlinerů následovalo po dvou incidentech s bateriemi. Nejprve se baterie Dreamlineru přehřála na letišti v Bostonu a začala hořet, o několik dní později musel Boeing 787 nouzově přistát v Japonsku poté, co se z baterie začalo kouřit.

Boeing se nyní chystá vyměnit bateriové systémy ve všech 50 letadlech, které dosud předal zákazníkům. Do provozu se letouny budou vracet v následujících týdnech. Americké úřady navrhovaný způsob opravy schválily v pátek.

Oprava jednoho Dreamlineru zabere pět dní. Inženýři budou nové baterie montovat ve stejném pořadí, v jakém si zákazníci objednali svá letadla. První opravený Dreamliner tedy ponese barvy japonského dopravce All Nippon Airlines.

Loftis ujistil, že blamáž s bateriemi nijak nesnížila popularitu Dreamlineru u dopravců. Linky amerického výrobce nyní opouští pět 787 týdně, do konce roku by se týdenní kapacita měla zvýšit na deset letadel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.