Brexit by ohrozil mír v celé Evropě, varuje Cameron

Britský ministerský předseda David Cameron

Britský ministerský předseda David Cameron Zdroj: ctk/ap

Britský premiér David Cameron varoval před izolacionismem a řekl, že případné vítězství zastánců odchodu Británie z unie v červnovém referendu by ohrozilo mír v celé Evropě. Varianta vystoupení z osmadvacítky podle Camerona představuje pro kontinent bezpečnostní riziko a Británie by si neměla namlouvat, že by ji jako nečlenskou zemi unie případné konflikty nezasáhly.

„Můžeme si být jisti, že mír a stabilita kontinentu jsou bez jakékoli pochybnosti zaručené? Je to riziko, které stojí za to podstupovat? Takový ukvapený závěr bych nedělal,“ řekl předseda britské vlády v projevu, který pronesl v centru Londýna k zastáncům setrvání Británie v unii. „Pravda je taková, že to, co se děje v našem sousedství, je pro nás důležité. Bylo to tak v roce 1914, v roce 1940 i v roce 1989… Pokud půjdou záležitosti v Evropě špatným směrem, nemůžeme předstírat, že jsme chráněni před jejich následky… Kdykoli se otočíme k Evropě zády, budeme toho dříve či později litovat,“ dodal.

Británie hraje podle Camerona v Evropě nezastupitelnou roli a přispěla k tomu, že sjednocování kontinentu pomohlo zabránit opakování krvavých konfliktů z první poloviny minulého století. „Jednou věcí jsem si naprosto jistý. Evropská unie pomohla navzájem smířit země, které si po dlouhá desetiletí šly po krku,“ řekl s tím, že Británie v historii ovlivňovala evropské dějiny stejně, jako Evropa ovlivňovala ty britské a že toto úzké propojení nelze přehlížet.

O bezpečnostních rizicích takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) se o víkendu zmínili i dva bývalí šéfové britských tajných služeb John Sawers a Jonathan Evans. Podle nich by Británie mimo EU byla zranitelnější vůči teroristickým útokům.

Čeká se těsný výsledek

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Podle šetření společnosti ICM ze začátku května by pro vystoupení Británie hlasovalo 46 procent dotázaných, pro setrvání 43 procent. Jedenáct procent dotázaných se ještě nerozhodlo. Jiné průzkumy naopak naznačují mírnou převahu stoupenců setrvání v EU.

Kampaň před referendem nyní v Británii vstupuje do své ostré fáze. Na Cameronův projev naváže svou řečí i jedna z hlavních postav tábora zastánců vystoupení Británie z EU, bývalý starosta Londýna Boris Johnson.