Brexit může podpořit otroctví a prostituci, tvrdí nevládní organizace | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Brexit může podpořit otroctví a prostituci, tvrdí nevládní organizace

ČTK

Odchod Británie z Evropské unie by mohl ztížit i boj proti novodobému otroctví. Upozorňují na to organizace, které se v Británii zabývají pomocí takto zneužívaným obětem.

Televize Sky News jako příklad uvádí zkušenost jedné Češky, kterou na britské ostrovy nalákal zločinecký gang a pak ji v Bristolu nutil k prostituci. Novodobých otroků je v Británii podle odhadů na 13 000.

Takzvaný brexit by podle charitativních organizací mohl ztížit uplatňování evropského zatýkacího rozkazu při dopadení podezřelých a také zhoršit postavení obětí. Jednak kvůli obavám, že budou odeslány zpět do vlasti, jednak kvůli tomu, že se jim dostane menší podpory.

Nízké úroky ženou investory k muzeím sexu a coffee shopům, vydělají výrazně více

"Mohlo by to znamenat, že se zhorší situace obětí a že dostanou méně pomoci, zejména té finanční," upozorňuje Andrew Wallace z bristolské charitativní organizace Unseen.

V Británii je podle odhadů asi 13 000 cizinců nucených k těžké práci či prostituci. Jedna z obětí, osmadvacetiletá Češka Monika P., byla donucena k prostituci v Bristolu.

"Nevěděla jsem, co dělat," řekla televizi Sky News. "Vstávaly jsme brzy a musely jsme být k dispozici zákazníkům, kterých denně přicházelo 60 až 70. Nespaly jsme. Budili nás uprostřed noci. Mohly jsme si 30 minut zdřímnout a pak jsme musely být zase připravené," sdělila své zkušenosti Češka, které bylo v té době 23 let.

Do Británie byla nalákána s příslibem lepšího života. Vůbec ji nenapadlo, že bude pracovat v sexuálním průmyslu. Byla dokonce odprodána k fingovanému sňatku, kvůli kterému skončila načas ve vězení.

Bosenská a srbská policie zatkla kuplíře, lákali ženy na falešné sliby vysokých výdělků

Policii trvalo pět let, než dostala před soud obchodníky s lidmi, pro které pracovala i Monika. Minulý týden byli tři členové gangu odsouzeni k celkem 25 letům vězení.

"Nemohla jsem odejít, protože jsem neměla žádné peníze, nemluvila jsem tehdy anglicky a neměla jsem nikoho, kdo by mi pomohl. Byla jsem sama a nevěděla, co dělat," svěřila se Češka.

Hodně lidem pomohly útulky, které provozuje Armáda spásy nebo charitativní organizace Hestia. V Británii je 30 středisek, která poskytují právní pomoc a poradenství. Premiérka Theresa Mayová už dříve oznámila, že její vláda proti novodobým otrokářům tvrdě zasáhne a slíbila na tyto účely vynaložit 33 milionů liber (asi miliardu Kč). Vláda se snaží problém zvládnout, ale připouští, že vždy se dá dělat víc.

Drogy a prostitutky zvýšily český HDP o 0,6 procenta


Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!