Brexit může podpořit otroctví a prostituci, tvrdí nevládní organizace

Špatné situace uprchlíků využívají překupníci a kuplíři

Špatné situace uprchlíků využívají překupníci a kuplíři Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační foto
Policie na jihozápadě Anglie tento týden osvobodila osm Čechů, kteří byli proti své vůli nuceni pracovat pro skupinu osmi osob východoevropského původu.
Skupina Čechů se očividně stala cílem podvodníků, kteří nic netušící oběti vylákají do Británie za výhodnou prací, ale po příjezdu jim seberou doklady a přinutí je pracovat za velmi málo peněz, případně zcela zadarmo.
Policisté se o případu nucených prací dozvěděli v březnu, kdy se na ně obrátil Čech, kterému se podařilo uprchnout.
Osvobození Češi museli například pracovat v myčkách v Plymouthu, továrnách v Cornwallu či přímo v domácnosti svých údajných věznitelů.
7
Fotogalerie

Odchod Británie z Evropské unie by mohl ztížit i boj proti novodobému otroctví. Upozorňují na to organizace, které se v Británii zabývají pomocí takto zneužívaným obětem.

Televize Sky News jako příklad uvádí zkušenost jedné Češky, kterou na britské ostrovy nalákal zločinecký gang a pak ji v Bristolu nutil k prostituci. Novodobých otroků je v Británii podle odhadů na 13 000.

Takzvaný brexit by podle charitativních organizací mohl ztížit uplatňování evropského zatýkacího rozkazu při dopadení podezřelých a také zhoršit postavení obětí. Jednak kvůli obavám, že budou odeslány zpět do vlasti, jednak kvůli tomu, že se jim dostane menší podpory.

"Mohlo by to znamenat, že se zhorší situace obětí a že dostanou méně pomoci, zejména té finanční," upozorňuje Andrew Wallace z bristolské charitativní organizace Unseen.

V Británii je podle odhadů asi 13 000 cizinců nucených k těžké práci či prostituci. Jedna z obětí, osmadvacetiletá Češka Monika P., byla donucena k prostituci v Bristolu.

"Nevěděla jsem, co dělat," řekla televizi Sky News. "Vstávaly jsme brzy a musely jsme být k dispozici zákazníkům, kterých denně přicházelo 60 až 70. Nespaly jsme. Budili nás uprostřed noci. Mohly jsme si 30 minut zdřímnout a pak jsme musely být zase připravené," sdělila své zkušenosti Češka, které bylo v té době 23 let.

Do Británie byla nalákána s příslibem lepšího života. Vůbec ji nenapadlo, že bude pracovat v sexuálním průmyslu. Byla dokonce odprodána k fingovanému sňatku, kvůli kterému skončila načas ve vězení.

Policii trvalo pět let, než dostala před soud obchodníky s lidmi, pro které pracovala i Monika. Minulý týden byli tři členové gangu odsouzeni k celkem 25 letům vězení.

"Nemohla jsem odejít, protože jsem neměla žádné peníze, nemluvila jsem tehdy anglicky a neměla jsem nikoho, kdo by mi pomohl. Byla jsem sama a nevěděla, co dělat," svěřila se Češka.

Hodně lidem pomohly útulky, které provozuje Armáda spásy nebo charitativní organizace Hestia. V Británii je 30 středisek, která poskytují právní pomoc a poradenství. Premiérka Theresa Mayová už dříve oznámila, že její vláda proti novodobým otrokářům tvrdě zasáhne a slíbila na tyto účely vynaložit 33 milionů liber (asi miliardu Kč). Vláda se snaží problém zvládnout, ale připouští, že vždy se dá dělat víc.