Británie: Teroristé se pokusí získat zbraně hromadného ničení

Cameron poslancům oznámil, že jeho vláda chce zvýšit v příštích deseti letech výdaje na armádu a rozvědky o 12 miliard liber (462 miliard korun), tedy zhruba o sedm procent. Plán má zajistit schopnost britské reakce na řadu hrozeb, především na vzestup radikálního hnutí Islámský stát (IS), krizi na Ukrajině a na kybernetické útoky. Cameron předeslal, že ve čtvrtek bude v parlamentu obhajovat britské údery proti IS v Sýrii.
„Vraždy v ulicích Paříže nám připomněly, že drsný Islámský stát není nějaký tisícovky kilometrů vzdálený problém. Je to přímá hrozba pro naši bezpečnost doma i v zahraničí,“ prohlásil podle Reuters Cameron.
„Islámský stát není nějaký tisícovky kilometrů vzdálený problém. Je to přímá hrozba pro naši bezpečnost doma i v zahraničí“
Premiér oznámil, že Británie během příštích deseti let zvýší výdaje na vojenský materiál na 178 miliard liber (6,8 bilionu korun). Peníze mají jít například na nákup devíti vojenských letounů Boeing P-8 Poseidon, které jsou určeny mimo jiné k protiponorkovému boji nebo k průzkumu.
První dva boeingy začnou sloužit v roce 2018. Británie také obmění jaderné ponorky a vyzbrojí se novými fregatami a dálkově ovládanými stroji (drony) typu Protector. Británie do roku 2025 vytvoří dvě „úderné brigády“ rychlého nasazení, každou o síle 5000 mužů, a prodlouží životnost letounů Typhoon o deset let do roku 2040.
Po více než týdnu od teroristických útoků v Paříži se 130 oběťmi na životech britský premiér zavítal do Francie. Po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem řekl, že Británie by se měla zapojit do úderů na cíle IS v Sýrii. Oba politici také zdůraznili nutnost zintenzivnění boje proti IS, který se k útokům v Paříži přihlásil.