Britský premiér zahájil spanilou jízdu po Evropě | E15.cz

Britský premiér zahájil spanilou jízdu po Evropě

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: CTK

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
David Cameron by rád co nejdřív dojednal nové podmínky členství své země v EU, aby mohl zformulovat otázky slíbeného referenda. A tak se snaží dostat Brusel pod tlak tím, že chce plebiscit uspořádat už letos. Včera navštívil Německo a Maďarsko.

Premiér David Cameron vyrazil na evropské turné. Jeho cílem je vysvětlit britské výhrady k podmínkám členství v EU a především získat pro úpravu vztahů ostrovního království s Bruselem podporu některých vlivných členů. První jeho zastávkou tak nepřekvapivě bylo Německo. V Bavorsku včera přesvědčoval, že Brity navrhované změny by byly benefitem i pro Německo – největší evropskou ekonomiku.

Velká Británie se snaží vyjednat s Bruselem speciální podmínky svého členství, jež Cameron zhutnil do čtyř hlavních bodů. Chce ochranu pro nečleny eurozóny, vyjmout Velkou Británii ze závazku EU o usilování o stále užší svazek a posílit pravomoci národních parlamentů. Největší problém má však zbytek unie s britským požadavkem na omezení sociálních dávek pro přistěhovalce z ostatních zemí EU.

Věříme ve volný pohyb pracovní síly, ale chceme mít jistotu, že náš sociální systém nebude zneužíván a nebude tím hlavním lákadlem.

„My stejně jako Německo věříme ve volný pohyb pracovní síly, ale chceme mít jistotu, že náš sociální systém nebude zneužíván a nebude tím hlavním lákadlem,“ prohlásil Cameron včera po jednání s vedením bavorské strany CSU. Z Německa se Cameron vydal do Budapešti hledat pochopení a hlavně podporu ještě u maďarského premiéra Viktora Orbána. Britský předseda vlády by rád dosáhl uzavření celoevropské dohody na summitu EU příští měsíc, aby mohl oznámit datum referenda o vystoupení či setrvání Velké Británie v EU a spustit kampaň. Rozhodně tak nemá času nazbyt.

Stále více indicií ukazuje na to, že Cameron referendum o vystoupení z EU vyhlásí ještě na letošní červen. Právě proto by rád dohody s Bruselem dosáhl co nejdříve. Před loňskými parlamentními volbami slíbil britským voličům, že vyhrajeli volby, nejpozději do konce roku 2017 uspořádá referendum o opuštění unie.

Zda bude jednobarevná toryovská vláda pro setrvání v unii, či pro její opuštění, bude prý záležet na výsledcích finišujícího jednání s Bruselem. Už teď však musel Cameron pod tlakem své vlastní strany – a především jejího euroskeptického křídla – slíbit, že jeho ministři budou moci v blížící se kampani podporovat setrvání či vystoupení podle vlastního uvážení, bez ohledu na postoj celé vlády. Ještě před rokem přitom tvrdil pravý opak.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video