Brusel dal zemím Schengenu zbraň proti nelegálním hraničním kontrolám | E15.cz

Brusel dal zemím Schengenu zbraň proti nelegálním hraničním kontrolám

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Manolo Gomez

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Členské země schengenského prostoru budou moci kontrolovat, zda jejich sousedi neposunuli zaniklé hraniční kontroly jen několik kilometrů do svého vnitrozemí a dál neprověřují všechny vozy mířicí od hranic. Evropský parlament se postavil i proti dalším snahám o omezení volného pohybu v rámci Schengenu.

Evropská komise plánovala rozšířit podmínky, za nichž lze hraniční kontroly v rámci schengenského prostoru dočasně obnovit. Navrhovala, aby členská země mohla střežit hranice v případě, kdy to sousední stát na vnější hranici Schengenu sám dostatečně nedělá. Poukazovalo se přitom na aktuální problémy - třeba na spor Itálie s Francií kvůli přílivu uprchlíků ze severní Afriky během takzvaného arabského jara nebo na kritiku Řecka, přes které do EU proudí uprchlíci z Turecka.

Poslancům se ale změkčení pravidel nelíbilo a trvali na tom, aby uzavření hranic v rámci Schengenu bylo zcela krajním a dočasným řešením. I nadále tak bude možné kontroly zavést pouze v případě akutního ohrožení bezpečnosti dané země, a to po konzultacích s ostatními členskými státy a Evropskou komisí.

„Migrace a překročení vnějších hranic velkým počtem státních příslušníků třetích zemí by samo o sobě nemělo být považováno za hrozbu pro veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost“, uvádí se v textu schválené zprávy.

Členské státy ale budou nově smět hranice uzavřít až na dva roky. Opatření bude muset schválit rada unijních ministrů vnitra a své rozhodnutí každých šest měsíců potvrdit. Dosud mohla země obnovit hraniční kontroly jen na 30 dní.

Čekání přistěhovalců se zkrátí

Evropský parlament také schválil zavedení zcela nového nástroje: jednotlivé země Schengenu budou mít možnost spolu s unijními orgány provádět přepadové kontroly, pokud budou mít podezření, že jejich soused provádí nelegální hraniční kontroly. S podobnými kontrolami měli zkušenosti i čeští řidiči mířící do Německa či Rakouska.

Změní se i pravidla pro imigranty. Zatímco dosud každý členský stát vyřizoval žádosti o azyl po svém, nová pravidla, která začnou platit během příštích dvou let, omezí dobu, kterou budou moci imigranti strávit v uprchlických táborech. Členské státy Schengenu tak budou nuceny vyřizovat žádosti rychleji než dosud.

Novelu pravidel schengenského systému, o které se mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy jednalo více než rok, schválili začátkem června unijní ministři vnitra.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.