Brusel má plán, jak zkrotit ratingové agentury. Vlastní zatím nechystá | E15.cz

Brusel má plán, jak zkrotit ratingové agentury. Vlastní zatím nechystá

Rating, peníze
Rating, peníze
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zamezit střetu zájmů a bránit dlouhodobým vazbám mezi hodnotitelem a hodnoceným. To jsou hlavní body návrhu reformy pravidel pro fungování ratingových agentur od Evropské komise. Právě ratingovým agenturám někteří evropští politici přičítají podíl na vzniku finanční krize, která vyvolala následně krizi hospodářskou. V komisi se diskutovalo i o možnosti zakázat hodnocení zemí čerpajících finanční pomoc. Nápad nakonec neprošel. Brusel pak také zatím nepodpořil budování vlastní ratingové agentury.

Sektor ratingových agentur v současné době ovládají tři vlivné společnosti - Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Bruselu se ale nelíbí, že nepodléhají téměř žádné kontrole. Chce proto vytvořit taková pravidla, aby bylo jejich hodnocení transparentnější, a chce mezi nimi zvýšit soutěž.

Podle komisaře Michela Barniera je pak také nezbytné snížit závislost ekonomiky na jejich hodnocení. Na adresu agentur zní od politiků opakovaně kritika kvůli nedávným rozhodnutím o snížení hodnocení některých evropských zemí. Dnešní návrh není prvním, který Brusel od finanční krize připravil. Podle různých komentářů pracoval zatím s nejkontroverznějšími myšlenkami na posílení regulace a změnu prostředí, v němž agentury fungují. Jenže výsledná podoba je o poznání mírnější.

Barnierovi se totiž nepodařilo kolegy přesvědčit třeba o tom, aby schválili požadavek, aby agentury v určitých případech nemohly dočasně vydávat hodnocení pro země čerpající finanční pomoc od partnerů. O této myšlence, kterou Barnier před novináři označil za možná až příliš inovativní, se prý ještě bude jednat.

„Stále platí, že ratingové agentury za dluhovou krizi nemohou. Nejsou těmi, kdo dluhy vytvářel a kdo o nich lhal. Snaha o další regulaci je přehnaná. Jsou to především členské státy, kdo se musí soustředit na vyřešení svých vlastních problémů,“ odmítl svalování viny za krizi na ratingové agentury europoslanec ODS Ivo Strejček.

Brusel chce bránit provázanosti agentur s hodnocenými firmami

Přísnější pravidla ale mají například omezit u agentur možnost střetu zájmů. Nějaká osoba či společnost tak nebude moci vlastnit paralelně více než pět procent ve dvou konkurenčních ratingových agenturách.

Agentury také nebudou moci hodnotit akcionáře, pokud ti drží více než pět procent jejich kapitálu. Společnosti, které produkují finanční produkty, by podle komise také měly měnit ratingovou agenturu pravidelně každé tři roky.

Vlastní agenturu zatím Evropa budovat nebude

Evropská komise nakonec do návrhů nezapracovala možnost, aby unie vytvořila vlastní ratingovou agenturu, ačkoli o tom uvažovala. Bylo by to ale prý dost nákladné. Komise odhadla náklady na 300 až 500 milionů eur (až 12,8 miliardy korun). Navíc je zde otázka důvěryhodnosti, neboť agentura by byla financována státy, jenže ty by pak také hodnotila. Barnier nicméně vznik evropské ratingové agentury do budoucna nevyloučil.

Právě takovou instituci EU potřebuje podle druhé nejsilnější skupiny v Evropském parlamentu, tedy socialistů. „Jsem příznivcem nezávislé ratingové agentury, jejíž financování není závislé na ekonomických zájmech těch, kteří požadují rating,“ řekl šéf socialistů a patrně také budoucí šéf evropského zákonodárného sboru Martin Schulz.

Ratingové agentury by měly nést za svá rozhodnutí zodpovědnost, myslí si Brusel

Agentura Standard & Poor's minulý týden rozbouřila vody, když omylem vydala prohlášení o údajném snížení nejvyššího ratingu Francie. Později se sice ukázalo, že to bylo technickým pochybením, Paříž to ovšem i tak ostře kritizovala. Také Evropská komise prohlášení Standard & Poor's označila za vážné pochybení a uvedla, že právě i na takovéto případy budou její návrhy pamatovat.

Pokud by agentury záměrně porušily pravidla nebo se dopustily výrazných nedbalostí, pak by měly mít podle návrhů investoři možnost hnát je k soudu. „Ratingy mají přímý dopad na trhy,“ zdůraznil Barnier.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video