Brusel si po volbách v Řecku oddechl a velebí odvahu Řeků

José Barroso

José Barroso Zdroj: ctk

Brusel si oddechl díky výsledkům řeckých parlamentních voleb, v nichž dostatečnou většinu pro sestavení vlády získaly strany podporující zahraniční záchranný finanční program určený předluženým Aténám. Lídři EU v reakci na hlasování hovoří o odvaze Řeků, kteří si vybrali zachování budoucnosti své země v eurozóně.

„Řecký lid promluvil. Plně respektujeme jeho demokratickou volbu. Věříme, že výsledky voleb umožní rychlé zformování vlády,“ uvedli ve společném nočním prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy.

„Vzdáváme hold odvaze a houževnatosti řeckých občanů, kteří si byli plně vědomi obětí, které jsou od nich požadovány pro nápravu a nové budování řecké ekonomiky a udržitelný růst jejich země,“ prohlásili oba unijní představitelé.

Řekové ve volbách nerozhodovali jen o sestavení svého parlamentu, nýbrž do značné míry i o tom, zda dluhy i hospodářskými potížemi stíhaná země zůstane členem eurozóny - 17členné skupiny unijních států platících eurem.

Řecko se topí v dluzích, kvůli nimž jim zahraniční partneři museli přispěchat na pomoc. Před časem se tak eurozóna společně s Mezinárodním měnovým fondem dohodla na druhém záchranném balíku půjček Aténám ve výši 130 miliard eur.

Výměnou za to se však Řekové, kteří si v minulosti podle partnerů žili značně nad poměry, museli zavázat k někdy dosti razantním reformám a rozpočtovým škrtům. Ty mimo jiné zasáhly penze a platy a i jinak se bezprostředně dotýkají života běžných Řeků. Těm se tyto dopady nelíbí a Řecko v minulých měsících zažilo bouřlivé protesty proti omezování financí.

Také díky tomu v minulých měsících narůstala podpora radikálním stranám, které se vyslovovaly i velmi tvrdě proti dojednaným podmínkám. Pokud by ovšem Atény dohodnutá ujednání neplnily, hrozilo, že budou muset eurozónu opustit.

„Svým moudrým rozhodnutím se řecký lid rozhodl, že jeho budoucnost leží v eurozóně,“ komentoval výsledky řeckých voleb šéf nejsilnější frakce Evropského parlamentu Joseph Daul. „Pozitivní hlasování, úsilí a oběti řeckého lidu, společně s evropskou solidaritou, brzy přivedou tuto zemi zpět na cestu ekonomického oživení a růstu,“ dodal Daul.

„Budeme i nadále stát při Řecku jako při členovi rodiny EU a eurozóny,“ zdůraznili Barroso s Van Rompuyem.