Buddhista Koláček před soudem: Kolem nás byly „zvláštní síly“ | E15.cz

Buddhista Koláček před soudem: Kolem nás byly „zvláštní síly“

Antonín Koláček
Antonín Koláček
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Antonín Koláček, který je ve Švýcarsku spolu s dalšími osobami obžalován z podvodů a praní špinavých peněz kolem Mostecké uhelné společnosti (MUS), dnes před soudem v Bellinzoně řekl, že obžaloba neobsahuje "zdrojový trestný čin" a že je přesvědčen, že neporušil zákony.

Na úvod své výpovědi Koláček připustil, že si obžalovaní své problémy do jisté míry zavinili sami, protože „některé věci tajili“.

Koláček nicméně odmítl vypovídat na otázky týkající se přímo bodů obžaloby s odkazem na „zvláštní síly“, které se kolem něj prý začaly pohybovat.

"Zdrojový trestný čin" nenalezen

„Nenalézám v obžalobě zdrojový trestný čin. Jsem plně přesvědčen o tom, že jsme MUS zachránili, že jsme vynaložili své schopnosti, aby mohla dále fungovat,“ prohlásil v souvislosti s ovládnutím společnosti ve druhé polovině 90. let, na kterém se podílel s dalšími pěti obžalovanými. Doly přitom ovládli skrytě za pomoci společnosti Investenergy a nastrčené Appian Group, která na oko zastupovala fiktivní americké investory.

„Jsem přesvědčen, že jsme během svého počínání nikoho nepoškodili a že jsme nepřekročili rámec zákona. Věřím, že vás o tom přesvědčíme během hlavního líčení,“ prohlásil.

„Celý ten text obžaloby je takový zmatený. Jsou tam aspekty, které vnímám, že se staly… je tam mnoho pohledů na naši aktivitu, ale jako bychom se z toho vytratili my a výsledek naší práce,“ dodal.

Zatajování některých věcí lituji, říká Koláček

„Ale uznávám, že jsme si tuto situaci zapříčinili i my sami, když jsme některé věci tajili. V současnosti je mi to líto,“ prohlásil. „Ale v té době, když se převádělo socialistické vlastnictví do soukromých rukou, tak kolem toho bylo spousty zmatků. Sami jsme reagovali na zcela neznámé situace.“

„Já jsem se za to, že jsme přidali část k zmatkům, české veřejnosti omluvil,“ prohlásil Koláček, který po roce 2004 postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním záležitostem.

Léta v osidlech "zvláštních sil"

Koláček, stejně jako jeho společníci Jiří Diviš, Petr Kraus a Marek Čmejla, odmítl vypovídat na otázky týkající se bodů obžaloby. Zatímco oni to zdůvodnili snahou nepoškodit své zájmy v rámci probíhajícího vyšetřování kauzy v ČR, Koláček to vysvětlil i tím, že od roku 2002 se kolem něj a jeho společníků „začaly pohybovat zvláštní síly“.

Zmínil se například o švýcarském obchodníkovi Alainu Aboudaramovi nebo o Ivanu Morozovi, který je podle Koláčka bývalým agentem československé tajné policie (StB). Koláček řekl, že když byl Morozův syn Michal náměstkem ministra vnitra, začalo v ČR další, již čtvrté vyšetřování kauzy MUS. Když byla zablokována konta obžalovaných ve Švýcarsku, údajně se kolem nich začali točit „různí lidé“ „Byli to právníci a lidé z bezpečnostních složek, a začali nám navrhovat, že za určitý podíl na zadržených penězích nám pomohou celou věc ve Švýcarsku vyřídit,“ dodal.

V první části procesu v květnu soud v Bellinzoně vyslýchal další obžalované Marka Čmejlu, Jiřího Diviše a Petra Krause. Všichni odmítli vypovídat s tím, že by je to mohlo poškodit při nynějším vyšetřování kauzy v České republice.

Tento týden v úterý jako první z obžalovaných na otázky soudu odpovídal Belgičan Jacques de Groote, jehož výslech skončil dnes dopoledne. De Groote dopodrobna líčil své působení v čele nastrčených společností Appian, které hrály klíčovou úlohu při nákupu akcií MUS pro nynější obžalované.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.