Část Britů se nechce smířit s odchodem z Evropské unie | e15.cz

Část Britů se nechce smířit s odchodem z Evropské unie

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Devět měsíců před předpokládaným termínem brexitu stále není jasné, jak budou vypadat budoucí vztahy království s unií.

I dva roky po referendu o odchodu z Evropské unie vyvolává téma v Británii emoce a pokusy o zvrat situace. V sobotu žádaly v Londýně desetitisíce odpůrců brexitu hlasování o budoucí dohodě s EU. Premiérka Theresa Mayová je zároveň pod tlakem zastánců ukončení členství ve společenství, aby nepřistupovala na žádné kompromisy.

Británie by měla z EU vystoupit 29. března příštího roku, poté má následovat přechodné období do konce roku 2020. Dosud však není jasné, jak bude její dohoda s Bruselem vypadat. Britský parlament v uplynulém týdnu schválil konečnou podobu zákona o brexitu, který království po odchodu zajistí právní kontinuitu. "V příštích pár týdnech zveřejníme více detailů z našeho návrhu budoucího vztahu s EU," slíbila při té příležitosti Mayová.

Ve hře jsou přitom výrazně odlišné možnosti. Od takzvaného tvrdého brexitu, který by zpřetrhal skoro všechny svazky Británie s EU, přes variantu podle které by se toho příliš nezměnilo, po scénář nedosažení shody. "S tím jak brexitové hodiny tikají, se musíme připravit na každou možnost včetně té, že nedojde k dohodě. Není to žádoucí ani pravděpodobný výsledek. Není však ani nemožný," uvedl před pár dny šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Deník The Financial Times podotkl, že v důsledku přešlapování Londýna mezi politickou nezávislostí a ekonomickou blízkostí k EU v dosavadním jednání převládla témata prosazovaná Bruselem jako jsou finance, irská hranice a práva občanů unijních zemí nad debatou o budoucím uspořádání vztahů. List také zdůraznil, že se nenaplnila očekávání mnoha propagátorů brexitu, podle kterých se společenství začne hroutit a království z toho bude těžit.

Na druhou stranu se však nerealizovaly ani předpoklady zastánců setrvání v unii, kteří věstili téměř okamžité zhroucení ekonomiky a všeobecnou kajícnost brexitových příznivců. Země tak zůstává stále rozdělená. Kromě velké demonstrace odpůrců odchodu se v sobotu uskutečnila i menší akce jeho zastánců. Na šest desítek politiků a byznysmenů také zaslalo o víkendu premiérce dopis v němž vyjadřují přesvědčení, že království bude prosperovat za jakýchkoli okolností brexitu.

Objevují se přitom náznaky, že velké výzvy britské hospodářství teprve čekají. Výrobce letadel Airbus v pátek varoval, že by se mohl stáhnout z Británie, pokud opustí jednotný unijní trh bez tranzitní dohody. Společnost v zemi zaměstnává čtrnáct tisíc lidí. Automobilka BMW, která v království poskytuje práci osmi tisícům lidí, žádá, aby bylo ohledně dohody jasno do konce léta. Očekává se, že další vývoj významně naznačí nadcházející unijní summit.

Podle Britů je na koni Brusel
Britové jsou vesměs přesvědčení, že si jejich vláda při jednáních s EU nevede dobře. Podle průzkumu YouGov ji za ně chválí jen pětina respondentů. Polovina tázaných si myslí, že Brusel má v rozhovorech navrch a Londýn jen přijímá jeho požadavky. Britové zároveň připouštějí, že je vyjednávání až tolik nezajímá, 56 procent z nich považuje zprávy o těchto záležitostech za nudné. Co se týče aktuální podpory brexitu, zhruba před rokem se tázaní opatrně přiklonili k názoru, že šlo o špatné rozhodnutí a toto mínění dosud mírně převládá. 

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video