Cigarety nebo alkohol? Kdepak, ve vězení se platí čínskými nudlemi | E15.cz

Cigarety nebo alkohol? Kdepak, ve vězení se platí čínskými nudlemi

čínské nudle
čínské nudle
• 

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhodobé snižování rozpočtu na americké věznice má nečekané dopady na život trestanců. Doktorand sociologie na arizonské univerzitě Michael Gibson-Light ve svém výzkumu zjistil, že nejcennějším platidlem pro vězně již nejsou cigarety. Komoditou, která hýbe temným vězeňským trhem, jsou v současnosti asijské instantní nudle, takzvaný rámen.

Ač se představa vězňů v mundúrech, vyměňujících si u stěny s ostnatým drátem sáčky s nudlemi, může zdát komická, jedná se celkem o logické vyústění situace v amerických věznicích. Ty musejí bojovat se škrty v rozpočtech a výdaje na stravu vězňů jsou jednou z prvních položek, kterou se ředitelé věznic snaží snížit. Podobný trend se objevuje v káznicích po celé zemi. „Jedná se o kolektivní reakci. Nudle používají trestanci napříč věznicemi, státy, gangy a jednotlivými národnostmi,“ řekl Gibson-Light, autor studie

Snížení kvality a kvantity jídla tak nahrává jednomu z nejlevnějších a nejjednodušších jídel, tedy instantním nudlím. Ty si vězni cení především pro jejich trvanlivost, polévka si zachová stejnou chuť i po několik let, i po dekádě se podle lékařů dá konzumovat bez vážných zdravotních následků. Další výhodou této potraviny je její vysoká energetická hodnota, navíc se nudle dají snadno kombinovat i s ostatními pokrmy.

Je tedy zřejmé, že v barterovém trhu mezi hladovými vězni instantní nudle zaujaly důležitou pozici. Vězni pak balíčky s rámenem mohou vyměňovat téměř za jakoukoliv jinou komoditu. „Může jít o jiné potraviny, hygienické potřeby, ale také služby, například praní nebo úklid cely. Někteří vězni přiznali, že tvrdé kusy suchých nudlí používají místo žetonů při hraní karet,“ uvedl Gibson-Light.

Podle něj není změna formy platidla ve věznicích něco, co by se dělo pravidelně. Aby k ní došlo, musí podle studie společnost trpět nějakým nedostatkem, nebo prožít radikální změnu ve vězeňském životním stylu. Ve věznicích, kde se vězni k cigaretám mohou dostat legální cestou, v současnosti hrají instantní nudle prim. Dalším platidlem, které se nyní nachází ve stínu rámenu jsou například poštovní známky a obálky, tedy jednu z mála možností, jak se mohou vězni dorozumívat s okolním světem.

V roce 2010 činily americké výdaje na věznice téměř padesát miliard dolarů, o rok dříve byla částka ještě o 5,6 procenta vyšší.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video