Čína chce od G20 podporu ekonomiky, Německo a USA to odmítají

Americký prezident Barack Obama a čínský prezident Xi Jinping v Paříži (30. listopadu)

Americký prezident Barack Obama a čínský prezident Xi Jinping v Paříži (30. listopadu) Zdroj: CTK

Čína dnes vyzvala své partnery ve skupině největších světových ekonomik G20 k větší koordinaci ekonomické politiky, která by pomohla podpořit globální ekonomiku a zlepšit situaci na finančních trzích. Německo a Spojené státy se ale ke koordinované podpoře první den dvoudenního zasedání činitelů G20 v Šanghaji postavily odmítavě a označily ji v této chvíli za zbytečnou.

„Je zapotřebí posílit koordinaci makroekonomické politiky. Globální hospodářská a finanční situace je nyní chmurnější a složitější. Doba volá po tom, aby naše země společně usilovaly o překonání potíží,“ uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang ve videoposelství pro ministry a guvernéry centrálních bank G20.

Ke zlepšení koordinace vyzvali i někteří další činitelé a Mezinárodní měnový fond (MMF). Na konkrétních krocích však podle agentury Reuters není shoda, takže ze zasedání stěží vzejdou nějaká specifická doporučení.

Německo v podstatě jakoukoli koordinaci ekonomické stimulace vyloučilo. „Řeči o další stimulaci nás jen odvádějí od skutečných aktuálních úkolů… Nesouhlasíme proto s tím, aby se G20 dohodla na balíku podpůrných rozpočtových opatření,“ řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Odmítl tím doporučení MMF, který země G20 vyzval, aby začaly plánovat koordinovaný program ekonomické podpory.

Žádná krize není

Také americký ministr financí Jack Lew řekl, že není nutné připravovat žádné kroky proti krizi, podobné těm, na nichž se G20 usnesla v roce 2009 v rámci boje proti tehdejší globální finanční a hospodářské krizi. „Nebylo by rozumné očekávat krizovou reakci v situaci, kdy žádná krize není,“ řekl ministr.

Klíčovým tématem schůzky je zdraví čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě. Ministři financí a guvernéři centrálních bank mají starosti, zda bude Čína schopna zvládnout bez větších potíží restrukturalizaci ekonomiky a její přesměrování z produkce a vývozu ke spotřebě a službám při udržení stabilních domácích trhů a měny. Čínská ekonomika v posledních letech postupně zpomaluje, loni vykázala růst o 6,9 procenta, což bylo nejméně za čtvrt století.

Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan své partnery ujistil, že Peking neplánuje podpořit ekonomiku další devalvací měny, která loni v srpnu prudce rozkolísala globální finanční trhy. Uvedl také, že Čína bude pokračovat v reformách, bude se ale snažit postupovat v nich s ohledem na ekonomický růst a rizika.