Čína omezí internační tábory pro muslimy. Svůj účel ale zařízení plní, tvrdí diplomat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čína omezí internační tábory pro muslimy. Svůj účel ale zařízení plní, tvrdí diplomat

ČTK

Přední čínský diplomat v OSN obhajoval existenci internačních táborů pro statisíce muslimů v autonomní provincii Sin-ťiang. Zároveň však přislíbil jejich omezení, neboť podle něj už plní svůj účel. Informovala o tom agentura Reuters.

Náměstek ministra zahraničí Le Jü-čcheng na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě uvedl, že „s tím, jak se situace v boji proti terorismu zlepšuje, bude vzdělávací program postupně zredukován, což povede k jeho dokončení“. Čínští představitelé tábory pro příslušníky muslimské menšiny Ujgurů v Sin-ťiangu oficiálně nazývají „středisky odborného vzdělávání“ a tvrdí, že jsou zapotřebí pro boj s terorismem, separatismem a extremismem.

Některé státy, zahraniční média, organizace na ochranu lidských práv či bývalí vězni tvrdí, že bezpečnostní složky v táborech zneužívají, mučí a zabíjejí některé zadržené. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová začátkem března vyzvala Peking k umožnění ověření soustavných zpráv o mizení a svévolném zadržování lidí na západě Číny.

Čína zmírňuje pravidla pro zahraniční investory. Nový zákon neřeší vážné problémy, tvrdí kritici

Tvrdou kritiku za zacházení se svými muslimy si Peking opakovaně vysloužil ze strany Turecka, které se cítí být patronem etnicky spřízněných Ujgurů a dalších turkických národů vyznávajících islám v západní Číně.

Při středeční prezentaci zprávy o stavu lidských zpráv ve světě se do Číny nebývale ostře opřel také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Peking podle něj hraje "svou vlastní ligu", pokud jde o pošlapávání základní práv a svobod. Čínské úřady podle zprávy v Sin-ťiangu svévolně zadržují 800 tisíc a možná až dva miliony lidí.

Čína kritiku ze zahraničí kvůli porušování lidských práv odmítá jako nemístné vměšování do vnitřních záležitostí.

Tesla představila Model Y, prodávat ho začne za dva roky
Britský kapitál se začíná stahovat z Česka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!