Čína prý umístila rakety na sporném ostrově v Jihočínském moři | E15.cz

Čína prý umístila rakety na sporném ostrově v Jihočínském moři

Sporné souostroví Senkaku v Jihočínském moři
Sporné souostroví Senkaku v Jihočínském moři
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína údajně rozmístila vyspělé raketové systémy země-vzduch na jednom ze sporných ostrovů v Jihočínském moři. Informovala o tom americká televize Fox News s odvoláním na satelitní snímky a později to potvrdil nejmenovaný činitel Pentagonu a rovněž tchajwanské ministerstvo obrany. Peking ale podle BBC toto tvrzení popřel s tím, že jde o smyšlenku západních médií. Čínská diplomacie nicméně uvedla, že takové nasazení raket by bylo legitimní.

Čínská armáda podle satelitních snímků ze 14. února vyslala k ostrovu Woody tvořícímu součást Paracelských ostrovů dvě baterie o síle osmi odpalovacích zařízení raket země-vzduch a radarový systém. Na snímcích ze 3. února je ještě pláž, kde jsou nyní vidět rakety, prázdná.

Nejmenovaný americký armádní činitel Reuters potvrdil, že došlo ke „zjevnému rozmístění“ těchto raket na ostrově, který je rovněž známý pod čínským názvem Jung-sing. Americké zdroje uvádějí, že se jedná zřejmě o rakety s doletem okolo 200 kilometrů.

Tchaj-wan: Udržme mír

Podobně se vyjádřil i mluvčí ministerstva obrany Tchaj-wanu, který si rovněž činí na ostrovy nárok. „Zainteresované strany by měly společně usilovat o udržení míru a stability v oblasti Jihočínského moře a vzdát se podnikání jakýchkoli jednostranných kroků, které zvyšují napětí,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva generálmajor David Lo. Podle ministerstva jsou rakety schopné zasáhnout všechna civilní i vojenská letadla.

Čínský ministr zahraničí Wang I to nicméně popřel. Tato informace je výplodem „jistých zahraničních médií“, která by se měla soustřeďovat spíš na to, že Čína v oblasti buduje majáky ke zlepšení bezpečnosti námořní dopravy v regionu, citoval Wanga zpravodajský server BBC News.

Čínské území = legitimní rozmístění

Vzápětí ovšem mluvčí čínské diplomacie Chung Lej prohlásil, že jakékoli rozmístění střel na čínském území by bylo legitimní. Uvedl, že není obeznámen s podrobnostmi situace, ale že veškerá budovaná zařízení jsou součástí národní obrany Číny, a neznamenají militarizaci regionu.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. V praxi si nárok uplatňuje rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratlyho a Paracelských ostrovů. To vyvolává kritiku, protože podobné nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Americký prezident Barack Obama spolu s lídry států jihovýchodní Asie vyzval v úterý k mírovému řešení napětí v Jihočínském moři. „Je zapotřebí podniknout konkrétní kroky ke snížení napětí, včetně zastavení další výstavby umělých ostrovů, nových objektů a ukončení militarizace sporných oblastí,“ podotkl Obama na tiskové konferenci po summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kalifornském sídle Rancho Mirage.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video