Čína se bojí rozpadu eurozóny, její členové prý málo spolupracují | E15.cz

Čína se bojí rozpadu eurozóny, její členové prý málo spolupracují

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Pokud jednotlivé země eurozóny nezačnou více spolupracovat na řešení dluhové krize, může se stát, že se eurozóna rozpadne. Řekla to dnes náměstkyně čínského ministra zahraničních věcí Fu Jing. Čína je ale podle ní potěšena postojem Německa a Francie, protože zástupci těchto dvou zemí se snaží krizi řešit v těsné součinnosti. Čína v minulosti vyjádřila podporu celé eurozóně i jednotlivým zemím, které mají největší dluhové potíže.

Fu podle agentury Reuters v rozhovoru s jedním německým časopisem řekla, že problémy eurozóny se staly tématem jednání mezi jejími kolegy. „I když má Západ problémy, Evropa i Spojené státy už v minulosti mnoho strastí úspěšně překonaly,“ řekla. Evropská 'sedmadvacítka' je největším obchodním partnerem Číny, proto má Peking zájem, aby Evropa fungovala.

„Na Čínu bude mít značný vliv, zda se západní ekonomika dokáže vzpamatovat. Úroveň naší vzájemné provázanosti je značná a škody, které utrpí Západ, neznamenají přínos pro Čínu. Jsme na jedné lodi, hospodářské problémy Západu nás pochopitelně znepokojují. Potěšila nás ale k této záležitosti společná deklarace kancléřky Merkelové a prezidenta Sarkozyho,“ dodala.

Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Sarkozy se minulý týden shodli na nutnosti upevnit integraci eurozóny. Sarkozy také navrhl, aby vznikla jedna ekonomická vláda, nicméně myšlenku společných evropských dluhopisů oba státními zavrhli.

Vzájemná výměna zboží mezi celou Evropskou unií, tedy všemi 27 zeměmi, a Čínou se loni zvýšila na 395 miliard eur (asi 9,7 bilionu korun). To byl podle statistického úřadu Eurostat meziroční nárůst o 13,9 procenta. Objem čínského vývozu do EU přitom stoupl o 18,9 procenta na 281,9 miliardy eur (asi 6,9 bilionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.