Čína se pomocí AI snaží ovlivňovat americké voliče, tvrdí Microsoft | e15.cz

Čína se pomocí umělé inteligence snaží ovlivňovat americké voliče, tvrdí Microsoft

Čínská vláda se podle Microsoftu snaží ovlivnit výsledek amerických voleb. Používá k tomu AI a falešné účty na sociálních sítích.
Čínská vláda se podle Microsoftu snaží ovlivnit výsledek amerických voleb. Používá k tomu AI a falešné účty na sociálních sítích.
• 
ZDROJ: Ilustrace E15

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výzkumníci americké technologické společnosti Microsoft ve čtvrtek oznámili, že zřejmě odhalili síť falešných účtů na sociálních sítích ovládaných Čínou. Peking se podle nich jejich prostřednictvím snaží ovlivňovat americké voliče, a to i pomocí umělé inteligence (AI). Informovala o tom agentura Reuters.

Výzkumníci Microsoftu neuvedli, kterých sociálních sítí se čínská operace týkala, ale snímky obrazovky v jejich zprávě ukazovaly příspěvky z něčeho, co podle Reuters vypadalo jako platformy Facebook a X (dříve Twitter).

Společnost ve zprávě poskytla omezené příklady nedávné aktivity a podrobně nevysvětlila, proč výzkumníci přisuzují příspěvky Číně. Mluvčí Microsoftu řekl Reuters, že výzkumníci použili „mnohostranný atribuční model, který se opírá o technické, behaviorální a kontextové důkazy“.

Čínská operace začala využívat technologii generativní umělé inteligence přibližně letos v březnu k vytváření politicky zabarveného obsahu v angličtině a k napodobování amerických voličů, uvedl Microsoft.

Termínem generativní AI jsou označovány systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokáží vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT loni na podzim.

VIDEO: Jak funguje ChatGPT:

Video se připravuje ...
Jazykový model ChatGPT je hitem. Umělá inteligence umí stvořit přirozený text

Nový obsah je mnohem „poutavější než neohrabané vizuály v předchozích operacích čínských aktérů, které se spoléhaly na digitální kresby, koláže ze snímků z fotobank a další ruční grafické návrhy,“ míní výzkumníci.

Mluvčí Microsoftu uvedl, že účty se snažily „působit jako americké tím, že uváděly svou veřejnou polohu na území Spojených států, zveřejňovaly americká politická hesla a sdílely hashtagy týkající se domácích politických témat“.

Microsoft ve zprávě také upozornil na napjaté prostředí, které panuje na sociálních sítích v době, kdy se Američané připravují na prezidentské volby v roce 2024. Americká vláda obvinila Rusko z vměšování do voleb v roce 2016 prostřednictvím tajné kampaně na sociálních sítích. Informovala i o následných snahách Číny či Íránu ovlivňovat voliče.

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu uvedl, že obvinění Číny z používání umělé inteligence k vytváření falešných účtů na sociálních sítích jsou „plná předsudků a zlomyslných spekulací“. Peking se podle něj zasazuje o bezpečné používání AI.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video