Čína si vyhrazuje právo vyhlásit pásmo vzdušné obrany nad mořem | E15.cz

Čína si vyhrazuje právo vyhlásit pásmo vzdušné obrany nad mořem

Letoun na čínské letadlové lodi
Letoun na čínské letadlové lodi
• 
ZDROJ: theaustralian.com.au

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína si vyhrazuje právo vyhlásit nad Jihočínským mořem identifikační pásmo protivzdušné obrany (ADIZ), informoval dnes náměstek ministra zahraničí Liou Čen-min. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že EU nezaujímá postoj ke svrchovanosti v Jihočínském moři; vyzývá ovšem všechny strany k respektu právních rozhodnutí a k dodržování Dohody OSN o mořském právu (UNCLOS).

„Čína má právo toto pásmo vyhlásit, stejně jako už to udělala nad Východočínským mořem,“ řekl Liou, kterého citovala agentura AP. Tento krok by vyostřil napětí ve sporné oblasti. ADIZ vyhlášené nad Východočínským mořem nerespektují Spojené státy ani další země.

Podle náměstka by byl podobný krok založený na úrovni hrozby namířené proti Číně. „Pokud bude ohrožená naše bezpečnost, pak samozřejmě máme právo vytyčit tuto zónu. Záleželo by to na našem celkovém posouzení,“ dodal s tím, že doufá, že další země nebudou ohrožovat Čínu a budou s ní „spolupracovat v zájmu ochrany míru a stability v Jihočínském moři“.

Haag odmítl čínské územní nároky

Toto prohlášení učinil Peking den poté, co mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl čínské územní nároky v Jihočínském moři. Vyhověl tím požadavku Filipín v územním sporu o strategicky významnou oblast. Rozhodnutí soudu je sice teoreticky pro Peking závazné, je však těžko vynutitelné. Čína už v reakci na soudní verdikt uvedla, že ho neuznává a nebude se jím řídit.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v úterý v Šanghaji vyzval čínského premiéra Li Kche-čchianga, aby jeho země rozhodnutí mezinárodního soudu respektovala. „Mezinárodní řád založený na právu je v našem společném zájmu, a jak Čína, tak EU, ho musí chránit, protože je to v nejlepším zájmu našich obyvatel,“ prohlásil Tusk, kterého citovala agentura Reuters.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v úterý uvedl, že by Čína porušila mezinárodní právo, kdyby ignorovala rozhodnutí haagského soudu. Spojené státy v posledních týdnech zaznamenaly známky pokračující militarizace Jihočínského moře ze strany Pekingu, dodal Kirby.

Identifikační pásmo protivzdušné obrany (Air Defence Identification Zone) je pásmo kolem hranic ve kterém je omezen provoz a které slouží potřebám protivzdušné obrany státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video