Čína snižuje cla ostatním zemím kromě USA | e15.cz

Čína snižuje cla ostatním zemím kromě USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cla, která administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla na čínské zboží otevřela dveře do Číny dalším zemím. Peking v reakci na kroky Washingtonu zvýšil cla na americké zboží, současně však zmírnil obchodní bariéry pro vývozce z jiných zemí. Vyplývá to z analýzy Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, o které informoval server CNBC.

Od začátku roku 2018 čínská cla na americké zboží vzrostla v průměru na 20,7 procenta. Ve stejné době ale Čína snížila cla na konkurenční zboží z dalších členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) v průměru na 6,7 procenta.

"Trumpovy provokace a dvojitá odpověď Číny znamenají, že americké firmy a zaměstnanci jsou nyní ve značné míře znevýhodněni ve srovnání s čínskými firmami a s firmami ve třetích zemích," uvedl společník PIIE Chad Brown. "Čína začala roztahovat červený koberec zbytku světa. Všichni ostatní si užívají mnohem lepší přístup k (její) 1,4 miliardy zákazníků."

Na druhé straně americké produkty pro čínské zákazníky zdražily, zatímco zboží z dalších zemí je pro ně levnější. V průměru je pro Čínu teď nákup zboží z Kanady, Japonska, Brazílie nebo Evropy o 14 procent levnější než z USA.

Washington zatím uvalil 25procentní clo na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). Trump také pohrozil cly na zbývající zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. Jako odvetu Peking uvalil clo na americké zboží za 60 miliard dolarů, což je téměř polovina toho, co USA pošlou ročně do Číny.

Trump a další vládní úředníci strategii cel obhajují a tvrdí, že náklady na obchodní válku nakonec dopadnou na Čínu. Americké firmy ale vykreslují jiný obraz. Více než 600 firem, v čele s maloobchodními řetězci Walmart a Target, minulý týden napsalo dopis, ve kterém vyzvaly vládu, aby spor vyřešila. Varovaly přitom, že cla mohou stát průměrnou rodinu 2000 dolarů ročně a zničit dva miliony pracovních míst v USA.

Rozdíl mezi cly u amerického zboží a zboží z dalších zemí je nejvýraznější v zemědělství a rybolovu. V těchto sektorech se cla na americké zboží zvýšila v průměru na 42 procent, zatímco u jiných zemí klesla na 19 procent. Dopad mají cla také na americké vývozce dřeva, papíru, chemických produktů a elektrického zařízení.

"S výjimkou automobilů, letadel a léků je zde nyní výrazný rozdíl mezi cly, kterým čelí američtí vývozci, a vývozci odjinud," uvedl Brown.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video