Číně se daří obnovovat lesy, dřevo si ale bere z jiných zemí | E15.cz

Číně se daří obnovovat lesy, dřevo si ale bere z jiných zemí

Lesy u Velké čínské zdi
Lesy u Velké čínské zdi
• 
ZDROJ: Pixabay.com

paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tým vědců přišel s radostnou zprávou. Na základě satelitních snímků zaznamenal nárůst lesního porostu na 1,6 procenta čínského zalesněného území, na 0,38 procenta potom menší hustotu stromů. Čínské lesy se tak vzpamatovávají z desetiletí dlouhé devastace ze strany dřevařských společností, jejíž motivací bylo kromě zisků z těžby i rozšiřování půdy pro zemědělství. Jenže Číňané problém zjevně pouze vyvezli za hranice.

Peking zahájil svůj zalesňovací program v roce 1998 jako odpověď na katastrofální záplavy, jejichž dopady by lesy zmírnily. Úsilí proto směřovalo zejména na oblasti kolem pramenů a horních částí vodních toků. Úřady vydaly zákazy kácení na rozsáhlých územích.

Problém je ale v tom, že se dřevo začalo více dovážet z Vietnamu, Madagaskaru nebo Ruska. „Čínský úspěch patrně přesunul problém odlesnění do jiných regionů,“ řekl serveru Christian Science Monitor šéf vědeckého týmu Andrés Viña z Michiganské státní univerzity, který studii vypracoval.

Dovoz dřeva do Číny

Dovoz dřeva do ČínyAutor: forest-trends.org
Zdroj: forest-trends.org

„Jsou to globální problémy. Když je zkoumáte na národní úrovni, musíte si uvědomit, že zlepšení stavu v jedné zemi může znamenat zhoršení v jiné,“ cituje server ekologa Kevina Griffina z Kolumbijské univerzity. Ten poukazuje ještě na jeden nedostatek citované studie – zkoumá totiž pouze rozsah zalesněné plochy. Nebere tak v úvahu typy nových lesů, které můžou tvořit jiné ekosystémy proti těm původním.

Rozšíření zalesněné plochy nemusí automaticky znamenat pozitivní změny pro životní prostředí. Studie nedávno publikovaná v časopisu Science poukázala na to, že rozšiřování jehličnatých lesů v Evropě na úkor těch listnatých a jejich obhospodařování člověkem v posledních staletích přispělo ke globálnímu oteplování.

Lesy jsou však obecně pro životní prostředí velmi důležité - zachovávají biodiverzitu, zabraňují erozi půdy a pohlcují z atmosféry oxid uhličitý. Na celém světě v posledním čtvrtstoletí ústup lesního porostu zpomalil. I tak ale planeta za tu dobu přišla o 129 milionů hektarů lesů, což je území o něco větší rozloha Jihoafrické republiky.

Autor: paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video