Čínští lídři slibují všeobecný blahobyt | E15.cz

Čínští lídři slibují všeobecný blahobyt

Zasedání čínského parlamentu
Zasedání čínského parlamentu
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozsáhlá výměna čínského politického vedení je téměř u konce. Dosluhující premiér Wen Ťia-pao otevřel dvoutýdenní zasedání parlamentu, během něhož bude jmenován jeho nástupcem Li Kche-čchiang a Si Ťin-pching se stane prezidentem.

Wen slíbil, že noví lídři vytvoří spoustu nových pracovních míst. Připomněl, že klíčové je povzbuzení domácí poptávky, aby ekonomika země nebyla tolik závislá na exportu. Cestu k dosažení tohoto cíle ale naznačil jen vágně.

„Musíme zajistit, aby byl lidský blahobyt výchozím bodem i cílem veškeré vládní práce, učinit z něj naprostou prioritu a usilovat o posílení sociálního rozvoje,“ prohlásil končící předseda vlády. V době, kdy se obyvatelé Pekingu potýkají se smogem, připomněl i stav životního prostředí, který lidskou spokojenost ovlivňuje. Neopomněl ani téma korupce ve straně, jež vyvolává stále větší nespokojenost a protesty. Nejde totiž jen o domácí poptávku. Strana se obává, že příliš velká propast mezi chudými a bohatými by mohla vést k jejímu pádu.

Zpráva, již Wen před třítisícovým shromážděním přednesl, stanovila za cíl letošní růst ekonomiky o 7,5 procenta, tedy stejně jako loni. Země zpravidla vytyčenou metu překročí, minulý rok to ale bylo o pouhé tři desetiny procenta. Premiér podotkl, že splnění nového úkolu bude těžké, podle analytiků ale reálné.

V materiálu se slibuje, že ve městech letos vznikne více než devět milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti urbanizovaného obyvatelstva nepřesáhne 4,6 procenta.

Dokument dále hovoří o „proaktivní fiskální politice“, která bude pamatovat především na vzdělávání, zdravotnictví a sociální smír, a zvedne rozpočtový schodek na dvě procenta HDP. V praxi to mimo jiné znamená, že letos se má dokončit 4,7 milionu dotovaných bytů a začít výstavba více než šesti milionů dalších. To by také mělo pomoci zpomalit růst cen nemovitostí.

Projev dosluhujícího předsedy vlády doprovázela velká očekávání veřejnosti. Číňané pak na internetu vyjadřovali své rozčarování z toho, že v něm příliš konkrétních opatření ke zlepšení jejich situace nezaznělo.

Budovy v okolí pekingského Paláce lidu, kde se zasedání tří tisíc poslanců koná, i přilehlé náměstí Tchien-an-men uzavřely stovky vojáků a policistů v uniformách i civilu, a veřejnost tak nemá možnost dostat se za kordony.

Vnitro opět dostane více než armáda

O tom, jak moc se strana obává nespokojenosti obyvatelstva, nejlépe svědčí fakt, že výdaje na vnitřní bezpečnost potřetí za sebou přesáhnou armádní rozpočet. Na vnitro letos půjde zhruba 770 miliard jüanů (přibližně 2,4 biliony korun), na obranu přibližně 740 miliard. Výdaje na zbrojení ale meziročně vzrostou více - o 10,7 procent, na udržení domácího pořádku pak o 8,7 procenta. Zatímco ještě před dekádou organizovali Číňané několik tisíc protestů ročně, v současnosti jde jejich počet do desítek tisíc.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.