Členky Pussy Riot jsou na svobodě, pomohla jim Putinova amnestie

„Právě ji propustili,“ potvrdil agentuře Reuters také manžel druhé z vězněných členek Pussy Riot Tolokonnikovové. Ta se na svobodě ocitla o několik hodin později.
Aljochinová si ve vězeňským táborem IK-2 v Nižním Novgorodu odpykávala dvouletý trest. „Nemyslím si, že jde o humanitární akt,“ řekla po svém propuštění ruské internetové televizi Dožď. „Myslím, si, že to je PR trik,“ dodala s tím, že kdyby to bylo možné, amnestii by odmítla.
Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou „punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina“ v hlavním moskevském chrámu. Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, Jekatěrině Samucevičové byl trest změněn na podmíněný.
Církev chce s Pussy Riot "diskutovat"
Ruská pravoslavná církev dnes nabídla členkám Pussy Riot dialog. Jejich čin v moskevském chrámu Krista spasitele byl sice přímo namířen proti rostoucímu politickému vlivu pravoslavných popů, církev nicméně chová naději, že názory dívek „prošly vývojem“. Podle mluvčího moskevského patriarchátu jsou duchovní připraveni s Aljochinovou a Tolokonnikovovou o jejich postojích diskutovat.
„Jsme připraveni k dialogu. Nikomu ho ale vnucovat nebudeme,“ řekl dnes ruským novinářům mluvčí patriarchátu Vsevolod Čaplin. K určitému kontaktu podle něj došlo už během věznění obou dívek - několik vzkazů si prý vyměnili přes advokáty, Aljochinová se na vedení církve obrátila i dopisem. „K radikální změně jejich názorů ale dialog zatím nevedl,“ připustil Čaplin.
Sám Putin před dvěma dny prohlásil, že amnestie pro členky Pussy Riot je spjata výlučně s humanitárními důvody a neznamená přehodnocení jejich činu. Aljochinová a Tolokonnikovová jsou matkami malých dětí.
Ruská vězeňská správa připravuje propuštění stovek amnestovaných vězňů. Očekává se také zatčených aktivistů Greenpeace, zadržených v Rusku kvůli protestu proti těžbě ropy.