Co se děje v Los Angeles? Trump nasadil Národní gardu a chystá mariňáky, guvernér hrozí žalobou
Masové protesty, zablokované dálnice, hořící auta a nasazení slzného plynu. Situace v Los Angeles se během víkendu dramaticky vyhrotila poté, co prezident Donald Trump bez souhlasu guvernéra vyslal do města Národní gardu. Ta měla potlačit demonstrace vyvolané sérií razií proti migrantům. Guvernér Gavin Newsom označil postup federální vlády za nezákonný a chystá žalobu. Přehledně shrnujeme, co se děje v „Městě andělů“.
Proč v Los Angeles vypukly protesty?
Nepokoje začaly v pátek 6. června poté, co imigrační úřady provedly ve městě sérii razií a zadržely nejméně 44 lidí za údajné porušení imigračních předpisů. Jednalo se o zatím poslední ze série podobných zátahů provedených v řadě amerických měst v rámci rozsáhlé snahy Trumpa zakročit proti nelegální imigraci.
Kvůli čemu vygradovala situace?
Napětí v Los Angeles se v neděli večer vystupňovalo, když v reakci na mimořádné nasazení Národní gardy prezidentem Donaldem Trumpem vyšly do ulic tisíce lidí. Protestující na krátkou dobu zablokovali klíčovou dálnici a zapalovali auta, pořádkové síly proti nim použily slzný plyn, gumové projektily či zábleskové granáty. Trump označil situaci za skutečně špatnou a vyzval k nasazení vojáků a k zatýkání lidí v maskách.
Losangeleská policie prohlásila celé centrum města za „nepovolené shromáždění“, informují místní média a tiskové agentury. Kalifornský demokratický guvernér Gavin Newsom označil nasazení Národní gardy na potlačení protestů za nezákonné. Guvernérův úřad ve formálním dopise požádal ministra obrany Petea Hegsetha, aby vojáky stáhl.
VIDEO:Střet Národní gardy s demonstrujícími
V dopise stojí, že vláda měla při nasazení vojáků v druhém největším americkém městě své kroky koordinovat s guvernérem. Bezpečnostní složky v Los Angeles měly podle Newsomova úřadu situaci pod kontrolou a nasazení gardistů jen vyostřilo situaci.
Co dělá v ulicích Národní garda?
Gardisté byli nasazeni zejména na ochranu federálních budov včetně detenčního střediska v centru města, kde se demonstranti soustředili. Téměř 300 příslušníků vyvolalo mezi obyvateli města hněv a strach, píše AP. Šéf losangeleské policie Jim McDonnell uvedl, že demonstranti policisty „zahltili“. Podle něj se mezi nimi objevili i pravidelní agitátoři, kteří přicházejí na demonstrace s cílem rozdmýchávat nepokoje. Policie během víkendových protestů pozatýkala několik desítek lidí.
Podle McDonnela bylo doposud během protestů zatčeno nejméně 56 osob. Tři příslušníci losangeleské policie utrpěli zranění. Britský novinářský fotograf Nick Stern byl při focení protestů zasažen gumovým projektilem do stehna a musel podstoupit operaci, píší média. Podle stanice BBC další projektil zasáhl zpravodajku australské stanice Nine News Lauren Tomasiovou v době živého vysílání z místa protestů.
VIDEO: Zasažení novinářky Lauren Tomasiové gumovým projektilem
Co je Národní garda?
Národní garda je rezervní složkou amerických ozbrojených sil, konkrétně armády a letectva. Podle svých webových stránek reaguje na domácí mimořádné události, například na přírodní katastrofy. Její jednotky mohou být nasazeny nejen k výkonu policejních a pořádkových misí, ale mohou se účastnit i zahraničních bojových misí. Mottem Národní gardy je Always Ready, Always There! (Vždy připravena, vždy na místě!)
Byla zřízena v roce 1903, její jednotky se nacházejí v každém z 50 amerických států a také v oblasti hlavního města Washingtonu, na Guamu, Portoriku a na Amerických Panenských ostrovech. Většina jejích příslušníků vykonává civilní zaměstnání a v řadách gardy – ať už pozemní, nebo letecké složky – působí na částečný úvazek.
Galerie:Jaké kroky stihl Donald Trump podniknout v prezidentském úřadu?
Příslušníci Národní gardy jsou zároveň členy takzvané organizované milice Spojených států. Za neorganizovanou milici jsou považováni všichni bojeschopní muži určeného věku, kteří nejsou členy gard. Zvláštním případem jsou pak státní obranné síly, které jsou na rozdíl od Národní gardy pod výhradní kontrolou místních vlád. Ne všechny americké státy ale státní obranné síly udržují. Podle údajů amerického Střediska obranných sil sloužilo v roce 2023 v Národní gardě asi 419 tisíc mužů.
Co se bude dít dál?
Velení amerických ozbrojených sil podle CNN uvedlo, že je připraveno v případě dalšího vyhrocení situace v Los Angeles vyslat do akce 500 příslušníků námořní pěchoty.
„Dokud se do toho nevložil Trump, neměli jsme žádný problém. Jedná se o závažné porušení státní suverenity. Podněcuje to napětí a zároveň odčerpává zdroje z míst, kde jsou skutečně potřeba,“ napsal Newsom na síti X a požádal administrativu, aby kontrolu nad situací vrátila do rukou Kalifornie. V rozhovoru se stanicí MSNBC guvernér později uvedl, že kvůli nasazení Národní gardy bez souhlasu Kalifornie na Trumpovu administrativu podá žalobu.