Dalajlama: arabské revoluce ukazují sílu demokracie a svobody | e15.cz

Dalajlama: arabské revoluce ukazují sílu demokracie a svobody

Odchod z politiky. V den 52. výročí svého odchodu do exilu po potlačení
protičínského povstání tibetský duchovní vůdce dalajlama oznámil, že se hodlá vzdát svého
postavení v čele tibetské exilové vlády, protože je čas uvolnit místo novému, svobodně
zvolenému vůdci.
Odchod z politiky. V den 52. výročí svého odchodu do exilu po potlačení protičínského povstání tibetský duchovní vůdce dalajlama oznámil, že se hodlá vzdát svého postavení v čele tibetské exilové vlády, protože je čas uvolnit místo novému, svobodně zvolenému vůdci.
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tibetský duchovní vůdce dalajlama považuje arabské revoluce za znamení, že demokracie a svoboda jsou jedinou správnou formou vlády. Uvedl to v rámci prvního ze tří dnů buddhistické konference ve francouzském Toulouse, kam si ho přijelo poslechnout na 7000 sympatizantů. Zároveň vyjádřil obavy z prohlubující se hospodářské krize.

„Revoluce v arabském světe jsou velmi jasným znamením, že cesta demokracie a svobody jsou jedinou možností, ke které směřuje veškeré lidstvo, neboť jsou jediným skutečným způsobem, jak vládnout lidu,“ prohlásil. Podle něj je rovněž možné většinu konfliktů vyřešit dialogem, uvedl pro tisk. „Násilí je určitým druhem deviace a člověku je spíš vlastní nenásilný způsob jednání,“ dodal dalajlama.

Tibetský duchovní vůdce, který brzy odevzdá své politické funkce, vyjádřil rovněž obavu ze současné hospodářské krize a důsledků pro jednotlivce. „Když někdo zakládá svoji existenci na majetku a penězích, měnové otřesy ho naprosto destabilizují (…) Pokud však budeme žít více v souladu s rodinnými hodnotami, přátelstvím a rozmanitostí kolem nás, budeme lépe připraveni čelit nepřízni osudu,“ uvedl.

Šestasedmdesátiletý dalajlama zahájil svůj projev před stovkou praktikujících buddhistů, Francouzů i cizinců. Na tribunách mu naslouchaly další tisíce lidí. „Měli byste být buddhisty 21. století, plní vědomostí, moudra,…a udržovat svou duši otevřenou,“ prohlásil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video