Diag Human se před klíčovým soudem v Londýně ztratil právník Bělohlávek | E15.cz

Diag Human se před klíčovým soudem v Londýně ztratil právník Bělohlávek

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

Tomáš Pergler, týdeník Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Diag Human postrádá právního experta na arbitráže Alexandra Bělohlávka, který měl firmu od pondělí zastupovat před Vrchním soudem v Londýně. Diag vede dlouholetý spor s Českou republikou o odškodné za údajné překažení obchodů s krevní plazmou.

Firma očekávala, že londýnský soud může vynést důležitý precedens, jenž by v důsledku nutil stát k zaplacení více než deseti miliard korun. Bělohlávek měl firmu zastupovat jako expert na arbitráže. V pondělí ale k soudu překvapivě nedorazil, potvrdili týdeníku Euro zdroje z obou stran sporu.

„Jsme vázáni mlčenlivostí, nemůžeme mluvit o ničem, co se týká advokátní kanceláře,“ řekla pracovnice Bělohlávkovy pražské advokátní kanceláře na telefonický dotaz, v jakém stavu se profesor nachází. Podobně odpověděl také jeden z advokátů, kterého Euro kontaktovalo. Bělohlávek, který je považován za největší tuzemskou kapacitu pro mezinárodní arbitráže, měl od pondělí nedostupný mobil. Na dotaz prostřednictvím e-mailu nereagoval.

Po Bělohlávkovi údajně marně pátrali také zástupci Diagu. Od zaměstnanců kanceláře se dozvěděli pouze neurčitou informaci o jeho onemocnění, respektive hospitalizaci. Zdravotními problémy také nakonec Diag omluvil nepřítomnost svého experta u soudu, který zdůvodnění přijal a rozhodl, že v jednání se budou zatím předčítat pouze písemná stanoviska obou stran. Českou republiku zastupuje v Londýně jako expert Vladimír Balaš, bývalý ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Soud v britské metropoli jedná o tom, zda je vykonatelný rozhodčí nález z roku 2008, který přiřkl Diagu náhradu přes osm miliard korun. Obě strany posléze souhlasily s ustavením přezkumného rozhodčího senátu. Podle zástupců Diagu se ale stát neodvolal platným způsobem, což je nyní hlavní předmětem jednání v Londýně. Diag tvrdí, že nález z roku 2008 je vykonatelný a odvolává se na mezinárodní úmluvu, podle níž by měl být účinný i v cizině. Důsledkem mohou být exekuce českého majetku. Přechodně Diag uspěl před třemi lety v Rakousku, kde byly načas zabaveny české umělecké předměty. Stát argumenty o neplatnosti svého podání odmítá.

V minulosti zmizel i pravní expert Růžička

V nekonečné a spletité kauze, která se už dávno vymkla z hranic normálního obchodního sporu, nejde o první záhadné zmizení právního experta. V listopadu 2011 policie pátrala po Květoslavu Růžičkovi, který tři roky předtím dovedl rozhodčí senát k nálezu ve prospěch Diagu. Růžička před svým zmizením přitakal argumentaci Diagu o vykonatelnosti nálezu, posléze ale svůj podpis pod stanoviskem odvolal. Ke svému chování se později odmítl vyjádřit.

Autor: Tomáš Pergler, týdeník Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video