Diktátor KLDR Kim Čong-un má nový titul předsedy vládní strany | E15.cz

Diktátor KLDR Kim Čong-un má nový titul předsedy vládní strany

Zahraniční novináři sledují projev Kim Čong-una na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce
Zahraniční novináři sledují projev Kim Čong-una na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Severokorejský diktátor Kim Čong-un dnes získal nový titul, když byl jmenován předsedou vládní Korejské strany práce. Do čela strany byl jmenován už dříve, doposud byl ale označován titulem první tajemník. VV Pchjongjangu dnes po čtyřech dnech skončil sjezd strany. Už před jeho zahájením se předpovídalo, že Kim Čong-un využije této příležitosti k posílení své moci.

Sjezd rovněž schválil rozhodnutí, že Severní Korea nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti. O této strategii na sjezdu již v sobotu hovořil severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle něj je KLDR také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky. Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň ale opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

Sjezd také podle státní agentury KCNA potvrdil tradiční úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova rozděleného od války v polovině 50. let minulého století a rovněž zachování doktríny Songun, tedy, že „armáda je na prvním místě“ Nadále tak platí, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto zůstává Korejská lidová armáda klíčovou složkou režimu.

Určitý posun v úplném čele státu naznačilo pojmenovávání představitelů tří generací severekorejských vůdců. Zakladatele státu Kim Ir-sena, dědečka Kim Čong-una, agentura KCNA označuje za „velkého soudruha“, zatímco jeho následovníka Kim Čong-ila, Kim Čong-unova otce, jen za soudruha bez přívlastků.

Zasloužilý soudruh

A sám Kim Čong-un je už „zasloužilým soudruhem“. Sám Kim Čong-un nijak význam svého otce v projevu nesnižoval: hovořil o tom, že strana musí společně s armádou a lidem pokračovat ve své práci podle nejlepších zásad kimirsenismu a kimčongilismu.

O sjezdu, který by měl podle odhadů jihokorejských expertů trvat čtyři až pět dní, mohou informovat pouze severokorejská státní média, přestože severokorejský režim pozval také asi stovku zahraničních novinářů. Ti mají ale přesně stanovený program, který se sjezdem nesouvisí. Do jednací síně byla dnes poprvé vpuštěna asi třetina z nich, a to na pouhých deset minut, uvedla agentura AP. Žádné rozhovory jim nebyly umožněny.

Vyhoštěný reportér BBC

O sjezdu, který by měl podle odhadů jihokorejských expertů trvat čtyři až pět dní, mohou informovat pouze severokorejská státní média, přestože severokorejský režim pozval také asi stovku zahraničních novinářů. Ti mají ale přesně stanovený program, který se sjezdem nesouvisí. Do jednací síně zatím nebyli vpuštěni a nemohli zatím udělat ani žádný rozhovor.

Reportér zpravodajské stanice BBC Rupert Wingfield-Hayes a členové jeho týmu, kteří se pokusili v reportážích popisovat život lidí v metropoli Pchjongjangu, byli v pátek zadrženi a dnes budou vyhoštěni ze země. Tým BBC přicestoval do Severní Koreje dřív než ostatní zahraniční reportéři a není součástí novinářské delegace pozvané u příležitosti sjezdu. Jeho úkolem bylo krýt týdenní návštěvu tří držitelů Nobelovy ceny, kteří do KLDR přijeli krátce před sjezdem a již zemi opustili.

Pozvaní novináři na sjezd nesmí

Ostatní novináři se dnes zúčastnili organizované návštěvy textilní továrny. V předchozích dnech jim Severokorejci v Pchjongjangu ukázali také porodnici se špičkovým vybavením, továrnu na výrobu elektrických kabelů, kde podle vedení rostou platy i produkce, a dětský klub.

Novináři se také svezli novými vlaky metra, které jsou údajně vlastním severokorejským produktem. Podívali se na farmu a byli provedeni po bytě v novém obytném výškovém komplexu i po obchodech v jedné z pchjongjangských ulic. Zavítali také do skromného rodiště zakladatele komunistické KLDR Kim Ir-sena, kde je nyní muzeum a park. Podle agentury Reuters jsou to ukázková místa, kam jsou při návštěvách KLDR zváni turisté, kteří mají také vždy přísně kontrolovaný program.

Podle agentury AP severokorejští činitelé zřejmě uvažovali o tom, že by poskytli zahraničním novinářům určitý přístup k dění ve sjezdovém paláci. V neděli ráno dostali novináři pokyn, aby se reprezentativně oblékli a pak byli odvezeni do paláce. Po hodinovém čekání jim však bylo bez vysvětlení sděleno, že se program změnil a že mají jít na oběd.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.