Dokumenty jsem vynášel z lásky k vlasti, píše Manning Obamovi v žádosti o milost | E15.cz

Dokumenty jsem vynášel z lásky k vlasti, píše Manning Obamovi v žádosti o milost

Dokumenty jsem vynášel z lásky k vlasti, píše Manning Obamovi v žádosti o milost
V USA došlo i na protesty žádající Manningovo propuštění
• 

pav, ČTK

Odsouzený americký vojín Bradley Manning v žádosti o milost prezidentovi Baracku Obamovi napsal, že dokumenty vynášel "z lásky ke své vlasti" a z obavy o svou zemi a svět. Manning, který byl ve středu za vyzrazení utajovaných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení, v textu rovněž zpochybnil etiku metod, které Spojené státy používají v boji proti nepřátelům.

Americký vojenský soud ve středu poslal Manninga do vězení za vyzrazení přibližně 700 tisíc utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Vojín je v letech 2009 a 2010 předal serveru WikiLeaks. Prokuratura pro Manninga žádala 60 let vězení, soudkyně podle komentátorů ale zřejmě přihlédla k Manningovu mládí a naivitě.

Manning své pohnutky přibližil v žádosti o milost, která bude do Bílého domu adresovaná prostřednictvím armády. Rozhodnutí z roku 2010 jsem učinil z obavy o svou zemi a svět, v němž žijeme, stálo v žádosti. Manning ve zdůvodnění žádosti o milost uvedl, že Spojené státy musí po teroristických útocích z 11. září 2001 změnit své metody boje, protože „nepřítel se rozhodl neutkávat se s námi na tradičním bojišti“.

„Původně jsem s těmito metodami souhlasil a rozhodl jsem se jako dobrovolník pomáhat při obraně své vlasti. Až v době, kdy jsem byl v Iráku a denně četl tajné armádní reporty, jsem začal pochybovat o etice toho, co děláme,“ napsal dále Manning.

Vojín si tehdy prý uvědomil, že Spojené státy ve snaze čelit hrozbám ze strany nepřátel zapomněly na humánnost. „V Iráku a v Afghánistánu jsme si vědomě vybrali devalvaci lidského života,“ konstatoval Manning s poukazem na případy zabíjení nevinných civilistů.

Manningova žádost projde v Bílém domě standardní procedurou. „S jeho žádostí bude naloženo stejně, jako s kteroukoli jinou,“ reagoval na žádost Obamův mluvčí Josh Earnest.

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!