Doněckem otřásla mohutná exploze, město prý zasáhla raketa

Povstalci podle ruské agentury Interfax tvrdí, že ukrajinská armáda zasáhla sklad chemických látek raketou Točka-U. Exploze údajně postihla i fotbalový stadion a budovu, v níž se odehrávala schůzka „vicepremiéra“ Andreje Purgina s voliči. Rozbité sklo prý poranilo dva lidi. Podle Purgina raketa dopadla „nedaleko kliniky pro onkologické pacienty“.
Podle agentury TASS „kvůli nepřetržitému ostřelování Doněcka těžkými děly“ muselo být evakuováno sídlo vlády povstalecké Doněcké lidové republiky v centru dříve milionového velkoměsta. Sama budova unikla vážnějšímu poškození s výjimkou několika rozbitých oken a lidé se po hodině strávené v krytu vrátili ke své práci.
Šéf doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko v reakci na raketový útok v Twitteru napsal, že příměří dneškem považuje za ukončené. „Po dnešním raketovém ostřelování Doněcka je třeba příměří, byť už bylo formální, považovat za ukončené,“ konstatoval. Ruské agentuře RIA Novosti pak řekl, že útoky Kyjeva sabotují jednací proces. „Žádná jednání o zastavení palby už nebudou, s vojáky už pochopitelně za jednací stůl zasednout nemůžeme,“ řekl Zacharčenko.
Armádní mluvčí Vladyslav Selezňov podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že ukrajinští vojáci nemají s explozí nic společného. „Po civilistech vojáci nestřílejí. Nevyužíváme takové věci, jako je Točka, jak se tvrdí na sociálních sítích,“ řekl Selezňov. Ukrajinští vojáci, kteří stále ovládají mezinárodní letiště u Doněcka, podle něj ještě před polednem odrazili další útok separatistů, avšak nestříleli na samotné město.
Донецк содрогнулся от сильного взрыва http://t.co/qkBwS3FuCQpic.twitter.com/81PlwumzLE
— Днепропетровск (@dneprcity) October 20, 2014
Další z ukrajinských představitelů, mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko, dnes tvrdil, že dochází k bojům mezi povstalci, soupeřícími o moc na obsazených územích v Doněcké a Luhanské oblasti. Bojují prý mezi sebou příslušníci praporu Vostok, ruští kozáci a jednotka Oplot.
Na východě Ukrajiny od 5. září platí příměří mezi vládními jednotkami a povstalci, avšak často dochází k jeho porušování. Od vyhlášení příměří zahynulo podle OSN více než 300 lidí, půlroční konflikt si pak vyžádal více než 3600 životů.