Drahý strýček Donald | E15.cz

Drahý strýček Donald

Oslavující příznivci Donalda Trumpa
Oslavující příznivci Donalda Trumpa
• 
ZDROJ: Reuters

Jana Kalinová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách okamžitě pocítily světové akciové trhy a dokonce i kurz české koruny. Volba 45. hlavy státu se podnikatelům a finančníkům nejspíš prodraží.

Miliardář a realitní magnát vykreslil svým voličům růžovou budoucnost. Nasliboval 25 milionů nových pracovních míst, dosažení stabilního ekonomického růstu o čtyři procenta ročně a snížení daní pro většinu Američanů. Řekl, že vyjedná novou dohodu o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem, která by nepřipravovala Američany o práci jako ta současná. Ekonomy ale Trumpovy vize vyděsily. Proč? Tak například záměr deportovat 11 milionů přistěhovalců by byl jednak finančně velmi náročný a jednak by USA ztratily pracovníky, jejichž podřadné profese nechce běžný Američan dělat.

Trump rovněž hovořil o uvalení vysokých cel na dovoz z Číny či Mexika, postavil se proti návrhu dohody Transpacifického partnerství mezi 12 zeměmi kolem Tichého oceánu a za své má vzít i obdobná připravovaná dohoda mezi EU a USA. A to by se neblaze dotklo nejen mezinárodního, ale i českého obchodu. Český export do USA není vůbec zanedbatelný. Loni dosáhl bezmála 100 miliard korun a Spojené státy jsou tak větším odbytištěm, než například Čína nebo Rusko. To by ale Trumpova opatření změnila.

Nebezpečné sliby

Analytici považovali jeho sliby za populistické a některé dokonce za nebezpečné, a to nejen pro ekonomiku USA, ale i zbytku světa. „V nejhorší variantě může jít o ekonomické uzavření USA do sebe a vedení obchodních válek se zbytkem světa,“ řekl k zavedení cel analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle ekonoma Deloitte Davida Marka je rizikem „omezení mezinárodního obchodu, na což by v posledku doplatili všichni, včetně USA“.

Tomáš Vlk, analytik Patria Finance, upozornil na to, že cla jsou jen umělým zlepšením konkurenceschopnosti, a to pouze pro domácí trh. Navíc celou situaci mohou zhoršit případná odvetná opatření. „Větší ochranářství může přechodně přinášet výhody, dlouhodobě však poškozuje všechny strany,“ uvedl.

Úprk na poslední chvíli

Fakt, že se Trumpovy šance stávaly každým dnem reálnějšími, nenechaly velké české investory

klidnými. Během posledních předvolebních dnů se někteří hráči z řad domácích podílových fondů i správců majetku zbavili části svých zámořských investic. Počet amerických akcií snížila například Investiční kapitálová společnost Komerční banky, která uvolněné prostředky chce použít na nákup evropských dluhopisů či zlata. Své pozice v USA zredukovaly také fondy UniCrediu, Raiffeisen investiční společnost a někteří obchodníci s cennými papíry. Reagovala i část brokerů, kteří klienty upozorňovali na zvýšená rizika.

„Trumpovo prezidentství není dobrou zprávou,“ prohlásil analytik Ronny Claeys ze společnosti KBC Asset Management. „Skutečně nevíme, jaká bude jeho politika, takže tu máme zvýšenou nejistotu,“ dodal. A jeho slova se začala naplňovat. Pouhých několik hodin po Trumpově vítězství v boji o Bílý dům podražily u amerických bank půjčky. Například náklady na desetiletou půjčku se zvýšily o pět procent. Na Trumpovo zvolení reagoval i dolar, jehož kurz k euru se na den propadl, a rovněž burzy zaznamenaly jednodenní několikaprocentní ztráty.

Sázkové kanceláře hlásí ztráty

Jak moc se českým podnikatelům úspěch Donalda Trumpa ve volbách 2016 prodraží, to ukážou až jeho první ekonomická opatření. Každopádně první české firmy už si lížou rány. Jsou to sázkové kanceláře, které mu nevěřily a na jeho výhru vypsaly neobvykle vysoké kurzy. „Sázkaři na Tipsportu vydělali vůbec nejvíc peněz v historii společenských sázek. Naše ztráty se v tomto případě pohybují v řádech desítek milionů korun,“ přiznal mluvčí Václav Sochor. Ve Fortuně přišli o devět milionů korun. A to i kvůli sázkaři, který na Trumpa vsadil 320 tisíc korun a odnesl si bezmála 1,5 milionu. Ten si výsledky voleb v USA jistě pochvaluje.

Autor: Jana Kalinová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video