Dvourychlostní Evropa se rýsuje, Merkelová není proti

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: profimedia.cz

bru
Německá kancléřka Angela Merkelová chce co nejdříve prosadit politické sjednocení Evropské unie. A varovala ty státy, které proti hlubší integraci brojí. Podle ní by na ně zbytek EU do budoucna nemusel brát ohled. Otevřeně se tak v podstatě vyslovila pro takzvanou Evropu dvou rychlostí, která se už nyní projevuje například rozdělením EU na státy platící eurem a na ty, které si ponechaly vlastní měnu.

„Neměli bychom se zastavit na místě, protože ten či onen se k nám nechce přidat,“ řekla. Podle ní by se mělo více pravomocí přesunout do Bruselu.

„Nepotřebujeme jen měnovou unii, ale také takzvanou fiskální unii, tedy více společné rozpočtové politiky,“ řekla dnes německé televizní stanici ARD. Své návrhy chce představit na zasedání lídrů EU na konci měsíce.

Merkelová zdůraznila, že potřebná je také politická unie. „To znamená, že v budoucnu krok za krokem přesuneme více moci do Evropy a poskytněme jí více kontrolních mechanismů,“ vysvětlila.

Se summitem EU, který proběhne 28. června, jsou spojována velká očekávání. Bude se konat po opakovaných parlamentních volbách v Řecku, které pravděpodobně rozhodnou o setrvání Athén v eurozóně, a po francouzských parlamentních volbách. To umožní francouzskému prezidentovi Francoisovi Hollandovi, aby se plně věnoval unijní agendě.

Na zasedání se bude jednat i o plánu evropské bankovní unie, tedy o společném řešení potíží bank jednotlivých členských států. Návrh by měl pomoci zejména Španělsku. Do sanování bank více zapojuje akcionáře a věřitele, zároveň prosazuje i společný bankovní dohled. Proto se proti plánu staví Velká Británie, jejíž bankovní sektor tvoří desetinu hrubého domácího produktu. Nesouhlasí s ním ani Česko.

Otázkou zůstává, jak na německé návrhy zareaguje Francie. Spojenectví těchto dvou států je od 60. let minulého století jakýmsi hnacím motorem evropské integrace, Paříž byla ale obvykle proti jakémukoli posílení pravomocí Evropské komise.