Ebola straší další země Afriky | E15.cz

Ebola straší další země Afriky

WHO vyhlásila kvůli ebole mezinárodní stav nouze
WHO vyhlásila kvůli ebole mezinárodní stav nouze
• 
ZDROJ: CTK

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Smrtelná nemoc ohrožuje další africké země. Existuje podezření, že pronikla do Demokratické republiky Kongo. Několik lidí tam zemřelo s příznaky, které nemoc připomínají. Do odlehlé části země už zamířil tým expertů, který má záležitost prověřit. Stát přitom nemá společné hranice s žádnou zemí, kde se ebola v poslední době objevila.

Vláda silně postižené Libérie rozhodla vyhlásit karanténu nad slumem v Monrovii, který obývá na padesát tisíc lidí. Vojáci stavěli zátarasy kolem oblasti. Policisté se na místě střetli s nespokojenými obyvateli, kteří si stěžují, že se nedostanou do práce a nemohou si koupit potraviny. Proti davu, který házel kameny, nasadili slzný plyn. Prezidentka Ellen Johnsonová-Sierleafová rovněž vyhlásila zákaz nočního vycházení.

Berlín včera definitivně potvrdil, že pacientka hospitalizovaná za přísných podmínek nemá ebolu, ale malárii.

Strach z vysoce smrtelného onemocnění má negativní dopad na turistiku na černém kontinentu. Podle cestovních kanceláří ruší zájezdy hlavně Asiaté, své cestovní plány ale mění i Evropané a klienti ze Spojených států.

„Mnoho zákazníků prostě vidí Afriku. Vnímá ji jako jednu zemi. Snažím se jim vysvětlit, že Evropa a Amerika jsou blíž epidemii eboly než Jižní Afrika,“ řekl Reuters zástupce kanceláře ERM Tours v Johannesburgu.

Ebola
Ebola (též krvácivá horečka) je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě - je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje proti ní vakcína, ač některé se testují. „Léčba“ spočívá jen v podpůrné terapii - rehydrataci pacienta, udržování krevního tlaku a prokysličení a v léčbě případných dalších infekcí.
Způsobuje ji virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.
Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy jsou neurčité, respektive připomínají jiné choroby. Nemocný cítí slabost, bolesti svalů, hlavy a v krku, má zarudlé oči, může cítit bolest na hrudi a mít obtíže při dýchání a polykání. Provází ji náhlá horečka. Posléze se objeví zvracení, průjem, vyrážka a začínají selhávat orgány, nejprve ledviny a játra. V některých případech se objevuje vnitřní či vnější krvácení.
Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.
Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány také případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.
Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) si vyžádal hned první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu); druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a zatím poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí.
Současná epidemie vypukla loni v prosinci v Guineji (že jde o ebolu bylo oznámeno v březnu) a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie a Nigérie; dosud si vyžádala na 1200 obětí, nakaženo je téměř 2000 osob.
První evropskou obětí současné epidemie eboly se stal španělský duchovní Miguel Pajares, který byl minulý týden evakuován z Libérie do madridské nemocnice. Nepomohlo mu ani dosud neschválené sérum ZMapp.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video