Emotivní boj o Skálu má ekonomický motiv | E15.cz

Emotivní boj o Skálu má ekonomický motiv

Gibraltar
Gibraltar
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Steve - Wikimedia Commons

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělsko a Británie dramatizují spor o Gibraltar srovnáváním s válkou o Falklandy, v pozadí lze přitom vyčíst chladný hospodářský kalkul. Spouštěčem krize byla rybářská rozepře, Španělé mají ale i dost dalších důvodů se o oázu prosperity zajímat.

Ekonomika britského území loni vzrostla o 7,8 procenta, španělská šla o 1,4 procenta dolů. Zatímco v oblasti s 30 tisíci obyvateli je nezaměstnanost 2,5procentní, v šestačtyřicetimilionové zemi přesahuje 26 procent. S Gibraltarem sousedící Andalusie nemá uplatnění pro více než třetinu lidí. Současné hraniční kontroly jsou tak nepříjemné i pro deset tisíc Španělů cestujících denně na „Skálu“ za prací.

Madrid navíc tvrdí, že území žijící z finančnictví, hazardu, lodní dopravy a turistiky je daňovým rájem umožňujícím španělským jednotlivcům a firmám obírat státní kasu. Ztráty mu vznikají i pašováním cigaret a dalšího zboží, čímž také zdůvodnil zavedení kontrol.

Londýn na oplátku hrozí právními kroky na půdě EU, vysílá do oblasti válečné lodě. Podle námořnictva jde o plánovanou akci, média si ji ale vykládají jinak. „Přítomnost britských válečných lodí v Gibraltarském průlivu pomůže ujistit obyvatele Gibraltaru, že nejsou ve sporu se vznětlivými sousedy sami,“ míní The Daily Telegraph. K uklidnění nepřispěl ani dříve vysoce postavený španělský důstojník Pedro Pitarch, jenž vyzval ministerstvo obrany k vojenské reakci. „Stahujete ocas mezi nohy, ministře, to je nepřijatelné,“ uvedl.

Madrid přitom neústupnost dává najevo i tak. Spor chce přenést do Bezpečnostní rady OSN za pomoci Argentiny, jež jí teď předsedá. Není vyloučeno, že v organizaci požádá, aby se Britové území vzdali.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.