Erdogan chce mít kontrolu nad armádou i rozvědkou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Zdroj: CTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje v rámci reformy armády, aby měl kontrolu nad rozvědkou i armádou. O reformě jednala nejvyšší vojenská rada. Nyní jsou armáda i tajná služba (MIT) podle ústavy pod kontrolou premiéra.

V Ankaře zasedala nejvyšší vojenská rada, jíž předsedal turecký premiér Binali Yildirim a účastnili se jí mimo jiné ministr obrany Fikri Işik či náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar. Zasedání, které se poprvé konalo v úřadu premiéra, a nikoli v nejvyšším armádním štábu, jednalo o reformách armády po nedávném pokusu o puč. Návrhy mají být podle dřívějších informací agentury DPA předloženy v pátek prezidentovi ke schválení.

Čtěte více:

Rada měla dnes také projednávat obsazení postů uvolněných po zatčení desítek armádních důstojníků. V armádě bylo v souvislosti s pokusem o převrat z 15. července už zbaveno funkcí na 1700 důstojníků, včetně stopadesátky generálů a admirálů, což je asi 40 procent všech generálů a admirálů v zemi. Ve středu turecká armáda oznámila, že na zmařeném pokusu o převrat se podílelo 8651 vojáků, což je asi 1,5 procenta armády.

V rámci rozsáhlých čistek ve státní správě bylo za necelé dva týdny z práce propuštěno přes 44 tisíc lidí, uvedla agentura Anadolu. Jen ministerstvo školství rozvázalo pracovní poměr s téměř 22 tisíc svých zaměstnanců, z nichž většinu tvoří učitelé. Dalších 21 tisíc učitelů působících v soukromé sféře přišlo o licence.

Zasedání nejvyšší vojenské rady bylo původně plánováno na srpen. Podle vlády na něm mělo být rozhodnuto, že bude z armády propuštěn značný počet příznivců duchovního Fethullaha Gülena. Právě z toho důvodu, jak turecká vláda tvrdí, se armádní důstojníci uchýlili k pokusu o převrat.