EU by měla změnit své zakládající smlouvy, uvedl britský ministr | E15.cz

EU by měla změnit své zakládající smlouvy, uvedl britský ministr

Philip Hammond
Philip Hammond
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie by v souvislosti se svou reformou měla souhlasit se změnou svých zakládajících smluv. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to prohlásil britský ministr zahraničí Philip Hammond. Londýn podle něj potřebuje, aby bylo dosaženo skutečné dohody s ostatními členy EU. Jedině tak bude možné přesvědčit britské voliče, že je třeba zůstat v nynějším evropském bloku.

„Jestliže s námi naši partneři nesouhlasí, nespolupracují s námi na vyřešení této otázky, tak nic nevylučujeme,“ prohlásil šéf britské diplomacie s tím, že potřeba je právě změna smluv o fungování EU.

Premiér David Cameron před nedávnými britskými parlamentními volbami, které vyhrál, voličům slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií a že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti britského členství v evropském bloku. Dnes večer o tomto tématu bude Cameron v Paříži jednat s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Svou cestu za reformou zahájil Cameron minulý týden na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize. Tento týden se vydá do pěti evropských metropolí: o svých záměrech chce hovořit v Dánsku, Nizozemsku, Francii, Polsku a Německu. Podle agentury Reuters hodlá do červnového summitu Evropské unie osobně jednat i s vůdci všech ostatních 22 států EU.

Paříž bude naslouchat

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes uvedl, že Paříž bude Cameronovi naslouchat, protože chce, aby Británie zůstala v Evropské unii. Francouzi jsou prý připraveni zvážit určité reformy, které budou přínosem pro celou osmadvacítku. Šéf francouzské diplomacie nicméně zároveň varoval, že Cameronova strategie je „velmi riskantní“.

Fabiusova vláda prý nepodepíše nic, co by vedlo k rozkladu EU. „Británie má víc co ztratit. Když říkám investorům, že Francie zůstane v Evropě, ale Británie si není jistá, oni to poslouchají,“ dodal Fabius.

Některé ze zemí EU již daly najevo, že nemají zájem na otevírání zakládajících smluv. Znamenalo by to totiž, že budou muset být opětovně schváleny v celé osmadvacítce, což je zdlouhavý a nejistý proces.

Britský ministr zahraničí očekává, že některé státy EU zaujmou velmi tvrdou vyjednávací pozici. Cameronův kabinet je prý ale přesvědčen, že se mu podaří vyjednat dobrou smlouvu. „Je důležité, aby to bylo dobré, nikoli, aby to bylo rychle,“ řekl Hammond.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.