EU chce, aby se Rusko v Sýrii omezilo jen na boj proti teroristům | E15.cz

EU chce, aby se Rusko v Sýrii omezilo jen na boj proti teroristům

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské letectvo masivně bombardovalo západní syrské provincie, a umožnilo tak postup pozemních sil syrské armády a jejích spojenců. NATO považuje postup Ruska za kontraproduktivní, protože podporu prezidenta Bašára Asada konflikt prodlouží. Ministři zahraničí členských zemí EU se na svém dnešním jednání v Lucemburku shodli na tom, že Rusko se musí omezit výhradně na radikály z Islámského státu a na teroristické skupiny.

Dokument upozorňuje, že vojenská eskalace syrský konflikt prodlužuje, podkopává snahy o politické urovnání, zhoršuje humanitární situaci a zvyšuje radikalizaci. „Naším cílem by mělo být konflikt uklidnit,“ uvedli ministři.

„Velká politická řešení z nebe sama nespadnou,“ řekl novinářům při odchodu německý ministr Frank-Walter Steinmeier. Proto je podle něj zásadní co nejrychleji dostat k jednacímu stolu všechny relevantní partnery, včetně USA a Ruska, ale také například Íránu a Saúdské Arábie. Podobný názor má i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. „Je důležité, abychom se snažili k tomu politickému řešení dopracovat,“ poznamenal.

Soustřeďte se na politické řešení

Přestat musí také ruská narušení vzdušného prostoru sousedních zemí, upozornili v závěrech schůzky ministři. Na narušení svého nebe si v minulých dnech stěžovalo Turecko, členský stát NATO a uchazeč o členství v unii. Turecko je pro EU vzhledem k nynější migrační krizi v regionu klíčový partner.

Evropská unie podle přijatých závěrů vyzývá Moskvu, aby soustředila své snahy na dosažení společného cíle světového společenství, kterým je politické řešení několik let trvajícího syrského konfliktu.

Podle Zaorálka dnes na jednání několikrát zaznělo, že Rusko svou podporou Asada vyvolává napětí a pochyby. „Na druhé straně, jestliže chceme politické řešení, tak si nelze představit, že by se jej bez Ruska bylo možné dobrat,“ řekl český ministr.

Rusko může dohnat Damašek k jednacímu stolu

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová po schůzce podtrhla, že Rusko může sehrát významnou roli při snaze dostat Damašek k jednacímu stolu. Mogheriniová také poznamenala, že není příliš realistická Turky navrhovaná představa ustavení bezpečné zóny na severu Sýrie.

Závěry dnešní ministerské schůzky zdůrazňují, že svět se ve snaze umožnit Syřanům žít v míru v jejich vlastní zemi musí soustředit na dvě vzájemně provázané otázky: ukončení občanské války a vypořádání se s bezpečnostní hrozbou.

První je politický cíl ukončit občanskou válku tím, že budou odstraněny její příčiny. Předpokladem k tomu má být přechodný politický proces, do kterého budou zapojeny všechny strany konfliktu. Evropská unie dnes opakovaně zdůraznila svou podporu snahám OSN a zástupce této světové organizace Staffana di Mistury o zprostředkování dialogu. Unie hodlá v tomto smyslu aktivně jednat s klíčovými hráči v regionu. Podle Zaorálka může EU fungovat v některých případech jako dobrý vyjednavač s kontakty, které jiní světoví hráči nemají.

Podle Mogheriniové to znamená přímou evropskou podporu snahám zástupce OSN pro region di Mistury. Nevyloučila, že v blízké budoucnosti se společně s některými hráči v oblasti setkají, už v úterý hodlá v Bruselu hovořit se zástupci Íránu, diskutovat o „pozitivnější regionální dynamice“ chce brzy také v Rijádu.

Potřeba rychlého začátku politického procesu znamená, že je třeba také chápat realitu

„Potřeba rychlého začátku politického procesu znamená, že je třeba také chápat realitu,“ odpověděla na otázku, zda tedy nyní EU začne přímo jednat s Asadem. Zástupci režimu z Damašku také podle ní ale musí sedět u vyjednávacího stolu organizovaného OSN.

Před dnešní schůzkou dali někteří ministři přímo najevo, že o míru je nutné jednat rovněž s Asadem. A to i za předpokladu jeho byť jen omezené role po určité přechodné období. „I když se v Asada nevkládá budoucnost, tak to neznamená, že můžeme jeho současný režim z jednání vyloučit,“ míní Zaorálek. Druhou oblastí je pak řešení bezpečnostní hrozby, tedy boj s regionální i světovou hrozbou, kterou představuje organizace IS.

Unie proto odsoudila veškeré násilí a porušování lidských práv, které IS a další teroristické skupiny páchají na civilním obyvatelstvu, včetně křesťanů a dalších náboženských a etnických menšin v oblasti. Odsouzeno dnes bylo také svévolné ničení historických památek v Sýrii a Iráku. EU připomíná, že se jedná o válečný zločin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video