„Euro škodí evropské myšlence“. Němečtí euroskeptici založili stranu | E15.cz

„Euro škodí evropské myšlence“. Němečtí euroskeptici založili stranu

Německo, euro
Německo, euro
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Angela Merkelová prosazuje svou politiku s takovou neústupností, až si tím vysloužila přezdívku „železná madam“. Skupina německých euroskeptických ekonomů a podnikatelů má ale pomáhání krizi stižených členů eurozóny dost. Založili si vlastní stranu, s níž chtějí vládnoucí koalici obrat o hlasy v podzimních volbách. Tento týden zahajují volební kampaň.

Strana nazvaná Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland) chce voličům předložit nabídku, kterou jim žádná etablovaná strana nedá. Partaj si slibuje podporu všech německých euroskeptiků.

Podle analytiků nemá Alternativa pro Německo šanci překonat pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Přesto ale může koalici CDU-CSU a FDP sebrat dost hlasů na to, aby nedokázala sestavit novou vládu. Podle průzkumu společnosti TNS Emnid uvedlo 26 procent Němců, že by byli ochotni zvolit nějakou euroskeptickou stranu. Většina z nich jsou právě dosavadní voliči vládní koalice či ti, kteří k volbám půjdou poprvé.

Ani kvůli tomuto riziku ale vláda nehodná ustoupit ze svého programu. „Pokud bude tato skupina kritizovat naší politiku, my zůstaneme pevní,“ prohlásil minulý týden předseda parlamentní frakce křesťanských demokratů Volker Kauder. „Ke všemu existuje alternativa – dokonce i k euru. Každá jiná alternativa k euru je ale pro Německo mnohem horší,“ dodal.

Němečtí euroskeptici se cení Klause

„Jsme přesvědčeni, že eurozóna by měla být rozpuštěna,“ oponoval mu lídr nové strany Bernd Lucke. „Jsem vroucím příznivcem evropské myšlenky. Euro tuto myšlenku ničí,“ vysvětlil týdeníku Focus. Společná evropská měna podle něj prohlubuje nerovnost mezi jednotlivými členskými státy, protože jejich vlády nemohou ekonomice pomáhat vlastní měnovou politikou.

Lucke uvedl, že jeho strana by v budoucnu mohla spolupracovat i s českým exprezidentem Václavem Klausem. „Pana Klause samozřejmě znám z jeho novinových příspěvků a vím, že má stejné názory jako my. To mě ostatně nepřekvapuje, protože kdo je trochu odborně vzdělán, ten vidí, že euro není jako měna pro tento velký měnový prostor vhodná,“ řekl pro ČTK. „Momentálně takovou spolupráci ani nemáme mezi prioritami. Teď se chceme především zaměřit na dobudování strany tady v Německu, abychom se mohli včas zapojit do předvolebního boje. Ve vzdálenější budoucnosti ale mezinárodní kontakty možné jsou,“ konstatoval.

"Nejsme radikálové"

Kromě ekonoma Luckeho za stranou stojí další známí němečtí euroskeptici, například bývalý šéf IBM Europe a exprezident průmyslového svazu BDU Hans-Olaf Henkel. Ten se před třemi lety proslavil knihou s titulem „Zachraňte naše peníze!“, v níže euro označuje za podvod na občanech. Alternativu pro Německo podporují i Wilhelm Hankel, Karl Albrecht Schachschneider a Joachim Starbatty, kteří v roce 2010 podali žalobu k německému ústavnímu soudu, aby vládě zabránili souhlasit se záchranou Řecka. Soud jim nevyhověl, ekonomové se ale nevzdali. Nyní se soudí kvůli trvalému záchrannému fondu ESM, konečný verdikt by měl padnout v červenci.

Přestože euroskeptici napříč Evropou obvykle inklinují k populismu a pravicovému extremismu, Lucke tvrdí, že od politiků jako Geert Wilders, Silvio Berlusconi či Marine Le Penová se zásadně liší. „S těmito lidmi nemáme vůbec nic společného,“ řekl.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.