Evropští lídři jsou proti odchodu Řecka z eurozóny, na tahu jsou Atény

řecký premiér alexis Tsipras (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

řecký premiér alexis Tsipras (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zdroj: ctk/AP

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si nepřeje odchod z Řecka z eurozóny. V Evropském parlamentu ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělního řeckého referenda prohlásil, že komise se nyní bude snažit o obnovu rozhovorů s Aténami. Je však na řecké straně, aby vysvětlila, jak si další postup představuje. Řešení se však dnes ještě nenajde, nyní je podle Junckera čas situaci uklidnit a vnést do ní řád. Podobný názor má i šéf europarlamentu Martin Schulz.

„Kdybychom přišli s řešením už dnes, bylo by příliš zjednodušující,“ myslí si předseda Evropské komise. Zdůraznil zároveň, že podle jeho zkušenosti jednoduchá řešení obvykle nebývají úspěšná. Míč je ale jednoznačně na straně řecké vlády, která dnes musí vysvětlit, jak si představuje řešení komplikované situace, uvedl šéf evropské exekutivy.

Předseda europarlamentu Schulz na tiskové konferenci vyjádřil očekávání, že řecký premiér Alexis Tsipras dnes představí své nové návrhy, které bude možné použít jako základ k jednáním. Také Schulz zdůraznil, že podle něj odchod Řecka z eurozóny nemůže být cílem.

Valls: Není možné riskovat odchod Řecka z eurozóny
Odchod Řecka z eurozóny není možné riskovat, řekl francouzský premiér Manuel Valls. Základy dohody o finanční záchraně této zadlužení jihoevropské země podle něj existují a debata o snížení dluhu by neměla být tabu.

Francie je přesvědčena, že takzvaný Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, není možné riskovat z ekonomických ani z politických důvodů. „Vystoupení Řecka z eurozóny by představovalo riziko pro světový hospodářský růst a ekonomiku,“ řekl Vall rozhlasové stanici RTL. Pro Evropskou unii nyní podle něj nastal rozhodující okamžik.

Večer se na mimořádném summitu eurozóny v Bruselu řecký premiér Alexis Tsipras sejde se svými kolegy ze zemí platících společnou měnou poprvé od nedělního referenda, ve kterém Řekové odmítli předchozí představy mezinárodních věřitelů o podmínkách, za kterých zadluženému Řecku poskytnou další peníze.

Kdybychom přišli s řešením už dnes, bylo by příliš zjednodušující

Podle Junckera je nyní chvíle na uklidnění rétoriky a také na respektování vůle řeckých občanů. „Chceme pochopit, co vlastně řečtí voliči řekli,“ prohlásil. Výsledek referenda neznamená „ne“ Evropě či euru, míní šéf komise.

Juncker, který byl v části svého vystoupení poměrně emotivní, prohlásil, že nastal čas ukončit vzájemné slovní přestřelky. „Pro Evropskou komisi je nepřijatelné, že ji řecká vláda označuje za teroristy. To není ten druh Evropy, kterou chceme,“ uvedl mimo jiné. „Řečtí voliči promluvili. A já bych rád pochopil, co vlastně řekli,“ poznamenal také. Připomněl, že otázka, na kterou v neděli přes 60 procent hlasujících řeklo „ne“, se totiž týkala textu, který v té chvíli už nebyl na stole.

Gramegna: Odpis dluhu jedině výměrnou za reformy
Podobně jako Valls se vyjádřil i lucemburský ministr financí Pierre Gramegna, podle něhož by ale dluhová úleva pro Řecko měla jít ruku v ruce s reformami.

Lucemburský ministr financí Gramegna uvedl, že euroskupina by měla zvážit odpis části řeckého dluhu, ale jen v případě, že se Atény zavážou k balíku reforem.

„Odpis části řeckého dluhu není pro Lucembursko tabu v tom smyslu, že mluvit můžeme úplně o všem,“ řekl ministr v rozhovoru s rádiem 100.7. Nepřijatelné by podle něj ale bylo, kdyby země platící eurem odepsaly část řeckého dluhu, přičemž „Řecko by si jednoduše dělalo, co chce“.

Tsipras vyhlásil referendum o podmínkách, za kterých byli věřitelé ochotni Řecku uvolnit zbývající část pomoci z nyní už ukončeného záchranného programu ve chvíli, kdy podle zástupců mezinárodních věřitelů nebyla jednání ještě u konce. Vážnou chybu tak podle Junckera udělali řečtí zástupci, když z nedokončených jednání odešli. „Co bychom byli za unii, kdybychom spolu přestali mluvit,“ ptal se před europoslanci šéf Evropské komise.

Analytici: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny stoupla