Experti: Nezdařený puč upevní Erdoganovu moc v Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Zdroj: CTK

Nezdařený noční pokus části turecké armády svrhnout režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana povede podle expertů k posílení jeho autoritářského způsobu vlády. Podle poslance a sociologa Ivana Gabala bude mít nezdařený puč rozhodně velmi tvrdé dopady. K změně podle něj dojde i ve vztazích mezi Tureckem a EU.

„Vše nasvědčuje tomu, že se situace vyhoupne na druhou stranu, že dojde k odvetě, vychýlení k autoritářskému režimu, nikoli k dialogu,“ řekl . V noci podle něj vyhřezla hluboká vnitřní krize, ve které se země nachází již několik let. Místo hledání kompromisu mezi částmi společnosti nyní nastoupí posilování Erdoganovy vlády.

Turecko je přitom ve svém regionu jednou z mála zemí s vnitřními demokratickými institucemi, což zmiňuje i dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem ohledně zmírnění dopadů migrační krize. „Obsahuje silné parametry vnitřní demokracie,“ upozornil Gabal. Přes tíhnutí k autoritářství podle něj Turecko potřebuje udržet vyváženou pozici k unii a pomoct s uprchlíky, což se ale může změnit. Gabal přitom připomenul nedávnou změnu ve vztazích Ankary a Moskvy.

Do komplikací se dostanou jednání mezi EU a Tureckem také podle Jakuba Šoka z think-tanku Evropské hodnoty. Edogan se zřejmě pokusí o změnu vlády na prezidentský model, dále bude usilovat o co největší moc, míní. Odmítl spekulace, že by nezdařený puč prezident sám zorganizoval. „Je nepravděpodobné, že by se dobrovolně přihlásilo tolik lidí,“ poznamenal s tím, že pučistům bude zřejmě hrozit trest smrti. Je podle něj nicméně možné, že vláda o chystaném převratu tušila, ale nechala ho v chodu kvůli pozdější odvetě.