Exploze v Bangkoku zabila 22 lidí, pachatelé se pokusili o další útoky

Místo výbuchu v thajském Bangkoku

Místo výbuchu v thajském Bangkoku Zdroj: ctk/ap

Neznámí pachatelé se dnes v centru Bangkoku pokusili o další dva atentáty, které podle policie naštěstí nezpůsobily žádná zranění. Při prvním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů nálož, která explodovala ve vodě. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy. Incidenty se odehrály den po ničivém útoku, při němž v centru města zahynulo 22 lidí a desítky dalších byly zraněny.

„Kdyby trhavina do vody nespadla, oběti by nepochybně byly,“ citovala agentura Reuters po prvním útoku thajský policejní zdroj. V obou případech byly nálože ve srovnání s pondělním útokem malé. Pachatelé unikli, policie po nich pátrá.

Bilanci pondělní tragédie úřady stále upřesňují, mezi 22 mrtvými byli podle médií tři Číňani, dva Malajsijci, jeden turista ze Singapuru a jeden z Filipín. Se zraněním bylo hospitalizováno 123 lidí, mnozí jsou v kritickém stavu.

Křižovatka před chrámem byla dnes ráno uvolněna pro dopravu, v místě se shromažďují davy zahraničních turistů a zvědavců. Vláda na dnešek svolala mimořádnou schůzi pod vedením premiéra Prajutcha, který se loni v květnu dostal k moci vojenským pučem.

Policie podle agentury DPA pátrá po muži s batohem, který se v kritické době pohyboval v místě neštěstí a opustil je později bez batohu. Jeho postavu zachytily pouliční kamery. Muž ve žluté košili prý nevypadal jako Thajec, žádné další informace o něm ale nejsou. „Není jasné, kdo to je,“ upozornil předseda vlády. Vyšetřovatelé záběry analyzují.

Prajutch v thajském televizi prohlásil, že v zemi „stále ještě operují protivládní skupiny“. Nikoho konkrétního ale z pumového útoku neobvinil. Policie údajně nechává všechny vyšetřovací verze otevřené, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Zřejmě žádní Češi, uvádí ministerstvo

Zástupci českého velvyslanectví v Bangkoku telefonicky sdělili, že prozatím nemají informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. To potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Neví se, jestli tam nebyli nějací Češi, byť ten předpoklad je relativně pozitivní kvůli tomu, že není hlavní sezona, která vždycky bývá mezi listopadem a únorem,“ řekla dnes Lagronová. Pokud jde o případné doporučení pro cesty Čechů do Thajska, bude podle ní záležet na charakteru útoku, který teď ještě není zcela zřejmý. Věc se podle ní bude řešit v úterý ráno na operativní poradě na ministerstvu.

Bomba použitá v Thajsku nepatří k výbavě muslimských separatistů
Bomba, která byla použita při pondělním útoku v thajské metropoli Bangkoku, nepatří k výbavě, na jakou jsou místní úřady uvyklé u muslimských separatistů působících na jihu země. Podle agentury Reuters to dnes sdělil šéf thajské armády.
„Neshoduje se to s incidenty v jižním Thajsku. Typ použité bomby také nemá s jihem nic společného,“ řekl armádní šéf a náměstek ministra obrany generál Udomdedž Sitabutr v televizním rozhovoru.
Žádná skupina se k odpovědnosti za výbuch uvnitř hinduistického chrámu na rušné křižovatce v centru města nepřihlásila. Z cizinců je mrtvých pět Číňanů, z toho dva původem z Hongkongu, dva Malajsijci a jeden Filipínec.
Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu Thajska zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než 5000 lidí.

Podle thajského ministra obrany Pravita Vongsuvana byl útok v centru metropole namířen proti rozvoji turistického ruchu a celé thajské ekonomice. Jde nejspíš o teroristický čin, který byl spáchán přímo v centru turistické čtvrti, uvedl ministr v první reakci thajské vlády.

V Thajsku byl po loňském květnovém vojenském převratu relativní klid. Určité napětí podle médií vyvolalo oznámení vojenské vlády, že možná uspořádá všeobecné volby až v roce 2017 a provede změny v ústavě, které umožní vládnutí podle mimořádných dekretů.

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu Thajska zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než pět tisíc lidí.